Національний банк України вітає довгоочікуване рішення Верховної Ради України про схвалення законопроекту 6027-д "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення кредитування" у першому читанні. За це проголосували 237 українських парламентарів.
"Ми вважаємо цей законопроект запорукою повноцінного відновлення кредитування української економіки. Проект також належить до пріоритетів Уряду на 2018 рік, його повністю підтримує Національний банк",- наголосив Голова Національного банку Яків Смолій під час розгляду законопроекту на пленарному засіданні парламенту.
За його словами, повноцінне відновлення кредитування блокується низкою прогалин у діючому законодавстві України, які знижують ефективність діяльності банківського сектору. Це, зокрема:
- неефективний (формальний) інститут поруки, у тому числі існування широко застосовуваної схеми ухилення від виконання обов’язку за договором поруки шляхом ліквідації основного боржника-юридичної особи;
- складний та ризиковий механізм визначення змінюваної процентної ставки;
- недосконалість інструментів позасудового врегулювання, що на практиці нівелює застосування цього способу урегулювання боргу;
- необ’єктивне визначення вартості предмету іпотеки при прийнятті на баланс кредитора цього майна в рахунок погашення боргу у випадку оголошення торгів такими, що не відбулися;
- наявність у законодавстві норм, які дозволяють припинити іпотеку в судовому порядку, незважаючи на наявність непогашеної заборгованості боржника перед кредитором;
- прогалини в законодавстві, які дозволяють відчужувати майно боржників без згоди заставодержателя;
- відсутність можливості перевірки банком у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян інформації, що впливає на спроможність виконання особою власних зобов'язань тощо.
Підтриманий у першому читанні законопроект №6027-д забезпечить вирішення проблемних питань, які створюють системні перешкоди для відновлення кредитування національної економіки і продукують додаткові ризики діяльності національних та іноземних інвесторів.
Так, за умов захищеності прав кредиторів банки зможуть висувати більш лояльні вимоги до потенційних позичальників. Це сприятиме активному застосуванню кредитування як фінансового інструменту, зниженню вартості кредитних ресурсів та, відповідно, полегшенню доступу суб’єктів господарювання та фізичних осіб до користування банківськими продуктами.