Верховний Суд 3 липня 2018 року поставив крапку у тривалому судовому спорі щодо забезпечення виконання зобов’язань АТ КБ "Приватбанк" перед НБУ за кредитами рефінансування.
Йдеться про позови товариств "Агротермінал Логістик" та "Проектно-пошуковий інститут "Південмедбіосинтез" до НБУ про розірвання іпотечних договорів з АТ КБ "Приватбанк". Позивачі, зокрема, наголошували на тому, що зміни у корпоративному портфелі позичальника (у даному випадку зміна власника банку) є істотною зміною обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, через що такий договір підлягає розірванню.
Перша та апеляційні інстанції підтримали позивачів.
Національний банк та АТ КБ "Приватбанк" не погодилися з такими рішеннями суддів та звернулися із касаційними скаргами до суду найвищої інстанції.
Після всебічного вивчення суті спору Верховний Суд скасував попередні судові рішення та повністю відмовив у позовах ТОВ "АгротерміналЛогістик» й ПАТ "ППІ "Південмедбіосинтез".
Національний банк вважає ці рішення Верховного Суду одним з прикладів забезпечення принципу верховенства права в сучасних умовах реформування правосуддя в Україні.
Національний банк також очікує, що надалі суди враховуватимуть правову позицію Верховного Суду в подібних спорах.
Однак, варто зазначити, що ретельний підхід, повний та всебічний розгляд справи дозволяє українським судам приймати справедливі рішення за подібними спорами, не очікуючи прикладу від найвищого суду. Зокрема, 2 липня 2018 року Київський апеляційний господарський суд розглянув апеляційні скарги НБУ та АТ КБ "Приватбанк" на рішення Господарського суду міста Києва у справі за позовом ТОВ "Імме» до НБУ та АТ КБ "Приватбанк" про розірвання іпотечного договору. Суд задовольнив апеляційні скарги регулятора і банку, та відмовив в задоволенні позову ТОВ "Імме" у повному обсязі.