Доброго дня, шановні колеги!
Щиро вітаю всіх присутніх на традиційній зустрічі за результатами засідання Правління з монетарної політики.
Доводжу до вашого відома, що Правління Національного банку України продовжує пом’якшення монетарної політики і сьогодні вирішило знизити облікову ставку до 14%.
Таке рішення обумовлено зниженням ризиків для цінової стабільності та узгоджується з необхідністю досягнення цілей щодо інфляції у наступних двох роках.
Поглянемо на фактичні тенденції
Вересень став шостим місяцем поспіль, коли інфляція перебувала на однознаковому рівні. Вона становила 7.9% у річному вимірі та відповідала прогнозу Національного банку.
Певне прискорення споживчої інфляції відбулося переважно внаслідок підвищення адміністративно-регульованих цін і тарифів. Насамперед, на електроенергію для населення.
Водночас, інфляційний тиск, зумовлений фундаментальними факторами, продовжував послаблюватись. Це відображалося в подальшому уповільненні базової інфляції – до 6.3% у річному вимірі.
Продовженню цієї тенденції сприяло збереження помірного споживчого попиту. Про слабке приватне споживання свідчить той факт, що за три квартали обіг роздрібної торгівлі виріс лише на 3.3% порівняно з січнем-вереснем минулого року.
Також її підтримали висока пропозиція продовольчих товарів унаслідок значного врожаю та проведення виваженої монетарної політики.
На валютному ринку у жовтні пропозиція іноземної валюти превалювала над попитом на неї. Ціни на зерно не відновили зростання після падіння до 10-річного мінімуму, яке відбулося у третьому кварталі. А ціни на сталь, хоча і залишаються на третину вищими, ніж на початку року, не демонструють зростання через суттєве звуження попиту в Туреччині, країнах Азії, Європи та країнах Перської Затоки. Але для українського валютного ринку таку малосприятливу цінову кон’юнктуру цього місяця частково компенсувало зростання експортних надходжень від нового врожаю.
У результаті Національний банк купував іноземну валюту для поповнення міжнародних резервів, не перешкоджаючи тенденції до зміцнення обмінного курсу. З кінця вересня, коли на ринку склалася така ситуація, ми провели 11 аукціонів, під час яких купили в резерви іноземної валюти на 273 млн. доларів США. Загалом з початку року під час валютних інтервенцій чиста купівля валюти Національним банком сягнула майже 1.6 млрд. доларів США.
Якою ми бачимо динаміку інфляції в майбутньому?
Національний банк зберіг незмінним прогноз споживчої інфляції на 2016-2018 рр. на рівні цільових орієнтирів.
За умови відсутності значних непередбачуваних подій, ми вже сьогодні можемо стверджувати, що ціль з інфляції на рівні 12% на кінець поточного року з високою імовірністю буде досягнута. Її підвищення з поточного рівня до цільового відбудеться в результаті відображення в статистиці підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги. Зокрема, у жовтні у зв’язку з початком опалювального сезону.
З огляду на численні спекуляції у ЗМІ та в соцмережах, хочу заспокоїти, що перерахування частини прибутку НБУ на суму 38 млрд. гривень до державного бюджету до кінця цього року не матиме негативного впливу на виконання цієї цілі з інфляції. За домовленістю з Міністерством фінансів, кошти будуть перераховані до бюджету в кілька траншів, щоб нівелювати такий вплив. При цьому сам факт перерахування такої суми вже закладено у наш поточний прогноз з інфляції.
Оскільки грошово-кредитна політика впливає на макроекономічні процеси з певним часовим лагом, ми вже сьогодні зміщуємо її фокус на досягнення цілей у наступних двох роках.
Упродовж 2017 року динаміка інфляції в річному вимірі буде нерівномірною. Упродовж І-ІІІ кварталів її показник може перевищувати 12% з огляду на статистичні ефекти бази порівняння та значний внесок адміністративно-регульованих цін і тарифів. Проте після вичерпання цих ефектів, у ІV кварталі прогнозується зниження річної інфляції до цільового рівня - 8%.
Водночас, базова інфляція на прогнозному горизонті буде відносно стабільною на рівні 5-6%, що буде забезпечуватися відповідною монетарною політикою.
Інші фактори, які Національний банк закладає в цей прогноз, – висока пропозиція продовольчих товарів, поступове відновлення внутрішнього споживчого попиту та подальше покращення інфляційних очікувань.
Прогноз економічного зростання Національного банку на поточний рік також залишається незмінним – 1.1%.
У середньостроковій перспективі темпи зростання будуть більш помірні, ніж прогнозувалося раніше. У наступному році реальний ВВП збільшиться на 2.5% (раніше ми очікували 3%), у 2018 – на 3.5% (раніше ми очікували 4%),.
Переглянути прогноз економічного зростання на ці роки нам довелося через погіршення очікувань щодо зовнішньої кон’юнктури для українських експортерів. Ми не очікуємо на значне підвищення цін на зернові та олійні культури після їх нещодавнього падіння у зв’язку з рекордним світовим врожаєм зернових цього року. Будуть знижуватися й ціни на залізну руду під впливом збільшення поставок з боку найбільших світових експортерів Бразилії та Австралії. Також ми не бачимо помітного зростання цін і на сталь з огляду на значні обсяги її пропозиції на світових ринках.
Основним рушієм економічного зростання стане суттєве нарощення інвестиційної активності, яке розпочалося вже цього року. Зниження ризиків ескалації військового конфлікту все більше стимулює економічних агентів до інвестиційних і довгострокових споживчих рішень.
Однак, це стимулюватиме відповідне зростання інвестиційного імпорту, зокрема машин та обладнання. Здебільшого з цієї причини чистий експорт матиме від’ємний внесок у ВВП. При цьому відновлення інвестиційного попиту матиме позитивний вплив на підвищення експортного потенціалу на майбутнє.
Саме зростання інвестиційної активності змусило нас підвищити прогноз дефіциту поточного рахунку. Ми очікуємо, що він становитиме 2.5 млрд. доларів США цього року та збільшиться з 2.1 млрд. дол. САШ до 2.9 млрд. дол. США наступного року.
Зведене сальдо платіжного балансу і в поточному році, і в наступних роках буде залишатися профіцитним. Надходження капіталу за фінансовим рахунком буде компенсувати дефіцит поточного рахунку.
Вже у ІІІ кварталі цього року ми спостерігали пожвавлення притоку прямих іноземних інвестицій. При цьому інвестиції надходили не лише до банківського сектору у зв’язку з докапіталізацією найбільших банків з іноземним капіталом, а й до реального сектору економіки.
У зв’язку з цим ми підвищили прогноз надходжень прямих іноземних інвестицій у поточному році з 2.4 до 3.3 млрд. дол. США. І ми очікуємо на збереження активного припливу прямих інвестицій в реальний сектор і в наступні роки.
Зазначене разом із продовженням надходжень наступних траншів кредиту МВФ буде зумовлювати подальше збільшення міжнародних резервів. Ми розраховуємо, що резерви зростуть до 17.5 млрд. дол. США цього року, до 23.1 млрд. дол. США наступного року та до 27.8 млрд. дол. США у 2018 році.
У середньостроковій перспективі ключовим фактором зниження інфляції до цільових значень та відновлення економіки залишається продовження реалізації реформ у рамках спільної програми з МВФ.
У разі реалізації окресленого базового макроекономічного сценарію та, відповідно, подальшого зниження ризиків для цінової стабільності Національний банк і надалі буде пом’якшувати монетарну політику. Це буде сприяти зниженню вартості кредитних ресурсів та підтримувати економічне зростання.
Звертаю вашу увагу, що більше докладної інформації про наші нові макроекономічні прогнози ви зможете дізнатися з Інфляційного звіту, який буде опубліковано 03 листопада.
Наступне засідання Правління з питань монетарної політики відбудеться 08 грудня цього року відповідно до затвердженого графіка.
Дякую за увагу!