Перейти до вмісту
Виступ Якова Смолія щодо проекту Закону "Про валюту і валютні операції" № 8152 під час засідання комітету Верховної Ради України

Виступ Якова Смолія щодо проекту Закону "Про валюту і валютні операції" № 8152 під час засідання комітету Верховної Ради України

Добрий день, шановне товариство!

Мені приємно, що минув лише один місяць, як проект закону "Про валюту і валютні операції" №8152 був схвалений у першому читанні, а ми вже знову зібралися, щоб обговорити його подання до другого читання. Це – свідчення того, наскільки важливим та довгоочікуваним для всіх є перехід України до ліберального, прозорого та зрозумілого валютного регулювання.

Чверть століття українська економіка функціонувала за архаїчними принципами Декрету "Про систему валютного регулювання і валютного контролю", чий заборонний характер відлякував іноземних інвесторів і не сприяв розвитку вітчизняного бізнесу. Безперечно, всі присутні тут згодні, що Україна готова нарешті перейти до свободи проведення валютних операцій за європейським зразком.

Протягом останніх десяти місяців і особливо з моменту прийняття законопроекту у першому читанні Національний банк, бізнес асоціації, банки, експерти, народні депутати та міжнародні організації працювали пліч-о-пліч, щоб виробити спільне бачення майбутнього валютного регулювання в Україні. Ми проаналізували альтернативний законопроект, з якого необхідно врахувати низку правильних і корисних для української економіки та інвестиційного клімату норм. За місяць також було оброблено понад 200 зауважень та пропозицій народних депутатів.

Наразі проект закону "Про валюту і валютні операції" відображає не лише бачення Президента, який подав його до Верховної Ради, і Національного банку, який його розробляв з кінця 2016 року, а й потреби безпосередньо ділових кіл. Ми, Національний банк України, сподіваємося, що ви підтримаєте цей законопроект до розгляду у другому читанні вже цього тижня.

Але перш ніж розпочнеться дискусія, хочу наголосити – в законі вкрай важливо не порушити інституційну незалежність Національного банку України та зберегти його здатність виконувати своє призначення – забезпечувати фінансову стабільність. Законопроект не передбачає розширення повноважень Національного банку. Він лише дає йому можливість стати на захист економіки та фінансової системи країни у разі кризових явищ незалежно від їх природи та перебігу.

Прийняття закону "Про валюту і валютні операції" дасть "зелене світло" для більш швидкої та повномасштабної валютної лібералізації, на яку давно очікують бізнес та інвестори. Значну кількість болісних валютних обмежень ми зможемо прибрати одразу після набуття чинності законом. Наприклад, бізнес та фізичні особи зможуть інвестувати за кордон без потреби отримувати індивідуальні ліцензії. Також багато полегшень відчує бізнес, який здійснює зовнішньоекономічну діяльність. Поступово, за наявності сприятливих макроекономічних умов, ми будемо один за одним прибирати і решту чинних валютних обмежень, аж поки не настане повна свобода проведення валютних операцій. Бізнес та населення зможуть самостійно вирішувати, коли і як проводити валютні операції, без обмежень чи необхідності отримувати дозвіл регулятора.

Звичайно, вільний рух капіталу – це широкі можливості, які покращать інвестиційний клімат та сприятимуть економічному розвитку країни. Разом з тим, це зробить українську економіку більш вразливою до різноманітних шоків, передбачити які зазвичай неможливо. Тому більша свобода покладає на Національний банк, який відповідно до закону відповідає за цінову і фінансову стабільність, ще більшу відповідальність. Ми повинні мати достатньо можливостей, щоб запобігати потенційним ризикам і загрозам.

Однак неможливо заздалегідь знати, якою буде природа наступної кризи і які інструменти Національному банку знадобляться для її подолання. Новий закон розраховано на десятиліття дії у майбутньому, і сьогодні ми просто не можемо передбачити навіть умови, в яких буде працювати фінансовий сектор за кілька десятків років. Відповідно, будь-які конкретні речі, які ми пропишемо сьогодні, можуть у майбутньому не відповідати реальності. Саме тому запропонований проект закону "Про валюту і валютні операції" - рамковий і не містить специфіки.

Незалежність центрального банку у запровадженні заходів захисту на випадок кризи – це невід’ємна умова макроекономічної та фінансової стабільності. Фактично, у Національного банку будуть "зв’язані руки" у можливостях проводити швидку і масштабну валютну лібералізацію, якщо він не матиме достатньо повноважень для підтримки фінансової стабільності. Суть цього ліберального закону буде вихолощена, якщо к ньому не передбачити відповідні повноваження Національного банку.

Ми переконані, що ці повноваження не стануть на заваді економічному розвитку. Адже розуміння, що Національний банк стоїть на захисті економіки, створює більш надійне бізнес середовище.

Крім того, це стандартна міжнародна практика. Тому на важливості збереження відповідних норм у законопроекті наголошують і міжнародні партнери України. Міжнародний валютний фонд, Європейський банк реконструкції та розвитку, Представництво Європейської комісії в Україні – всі вони переконані, що законопроект повинен передбачати для Національного банку достатньо повноважень та інструментів, щоб вчасно та ефективно реагувати на кризові явища.

Дякую за увагу і сподіваюся на вашу підтримку!

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини