Перейти до вмісту
Закупівлі Національного банку – конкурентні, відкриті та прозорі

Закупівлі Національного банку – конкурентні, відкриті та прозорі

Реформування процесу закупівель Національного банку дало можливість зекономити для держави більше 100 млн грн за останні два роки. Такого економічного ефекту вдалося досягти завдяки проведенню усіх закупівель Національного банку через систему публічних закупівель ProZorro.

Про це розповів заступник Голови НБУ Роман Борисенко учасникам міжнародного круглого столу на тему: «Публічні закупівлі в центральному банку: актуальні тенденції та виклики», що відбувся у Національному банку.

«Україна є відносно молодою незалежною країною, і впродовж багатьох років корупція під час здійснення державних закупівель була типовим явищем для української державної системи. Після Революції Гідності наша країна почала змінюватися. Високий рівень корупції під час здійснення державних закупівель був саме тією проблемою, яку держава та суспільство мали бажання вирішити. Так з'явилася онлайн-платформа державних закупівель ProZorro, – пояснив він. – І саме центральний банк був одним з натхненників запуску цієї системи, що тепер є обов'язковою для кожної державної установи. Це стало величезним проривом для України, оскільки державні закупівлі стали відкритими, зрозумілими та прозорими».

Він додав, що економічний ефект від проведених регулятором закупівель за 2017-2018 роки становить близько 11% від їх очікуваної вартості – саме на стільки вдалося знизити загальні суми очікуваної вартості закупівель Національного банку завдяки прозорій та зрозумілій конкуренції між учасниками торгів.

Крім того, окреслилася тенденція зростання середньої кількості учасників торгів.

«Національний банк не зупиняється на таких результатах. Ми підвищуємо свою внутрішню ефективність, централізуючи процеси та впроваджуючи програмний комплекс SAP для їх автоматизації», – наголосив Роман Борисенко.

Про особливості організації закупівельного процесу в Національному банку розповіла Тетяна Карпинос, директор департаменту закупівель та продажів Національного банку. Вона зауважила, що закупівлі центрального банку суттєво змінюються і на сьогодні вже забезпечують повний цикл закупівельного процесу – від планування до адміністрування (так званий класичний P2P-процес).

Під час круглого столу спікери департаменту закупівель та продажів Національного банку (Світлана Гірда, Ілона Полякова, Наталія Краснова, Олег Оліфер, Микола Стахно) розповіли про особливості планування закупівель регулятора, закупівельний процес та його основні етапи, систему ключових показників ефективності, автоматизацію закупівель, договірну роботу та адміністрування, а також акцентували увагу на новому функціоналі – організації процесу продажу майна Національного банку.

Світлана Авраменко, представник департаменту фінансового контролінгу Національного банку, проінформувала учасників заходу про те, яку роль відіграє фінансовий контролінг під час планування закупівель.

Загалом дводенний круглий стіл, ініційований Національним банком, започаткував регулярний обмін досвідом та кращими практиками у міжнародній спільноті закупівельників з центральних банків світу.

Учасники круглого столу – представники центральних банків Великобританії, Швеції, Нідерландів, Польщі, Грузії, Вірменії, Болгарії, Хорватії, Непалу, Марокко і Киргизької республіки – наголосили, що такі події дають можливість вибудувати конструктивну співпрацю між центральними банками, роблять цей важливий процес ефективним і транспарентним та збагачують досвід проведення публічних закупівель.

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини