Поступове відновлення дієвості облікової ставки, посилення ролі інфляції як номінального якоря та успішне запровадження режиму керованої гнучкості обмінного курсу дали змогу Національному банку перейти до гнучкого ІТ.
Ключові характеристики поточного монетарного режиму закріплені в Основних засадах грошово-кредитної політики на середньострокову перспективу. Він має низку схожих рис із повноцінним режимом IT, який застосовувався Національним банком до повномасштабного вторгнення, зокрема:
- пріоритетність досягнення та підтримання цінової стабільності;
- послідовність, передбачуваність та перспективний характер ухвалення рішень із монетарної політики;
- інституційна, фінансова та операційна незалежність Національного банку для належного виконання його функцій, уникнення фіскального домінування;
- прозорість та підзвітність діяльності Національного банку суспільству (зокрема за допомогою ефективної системи комунікацій).
Водночас режим гнучкого IT має кілька характерних відмінностей від режиму повноцінного IT, що діяв до повномасштабного вторгнення.
Так, для гнучкішого реагування на макроекономічну турбулентність Національний банк перейшов від традиційної цілі 5% з діапазоном прийнятних відхилень ± 1 в. п. до точкової цілі 5%. Крім того, максимальну тривалість горизонту політики, тобто періоду, упродовж якого Національний банк має повернути інфляцію до цілі, наразі подовжено з 9-18 місяців до 3 років.
Це дає змогу Національному банку діяти гнучкіше та допускати тимчасові відхилення інфляції від зазначеної цілі для забезпечення балансу між утриманням під контролем інфляційних процесів і підтриманням відновлення економіки від наслідків війни, за умови що це не створює загроз стійкого розбалансування інфляційних очікувань.
З огляду на все ще обмежену здатність ключової ставки повноцінно виконувати роль основного інструменту монетарної політики, ще однією важливою відмінністю поточного монетарного режиму є активніше застосування засобів валютно-курсової політики, зокрема валютних інтервенцій, у поєднанні з процентною політикою, валютними обмеженнями й іншими монетарними інструментами.
Крім того, враховуючи високу невизначеність, спричинену війною, зберігаючи в цілому перспективний характер ухвалення рішень із монетарної політики, Національний банк більшу увагу, ніж раніше, приділяє належній реакції на суттєві відхилення поточної динаміки макроекономічних показників від їх прогнозних траєкторій, а також суттєві зміни у балансі ризиків для інфляційної динаміки, стійкості та контрольованості ситуації на валютному ринку.
Національний банк має намір використовувати гнучке інфляційне таргетування до повної нормалізації функціонування економіки, що ймовірно відбудеться не раніше завершення активної фази війни. Водночас кінцева мета Національного банку залишається незмінною – відновлення традиційного формату IT із плаваючим обмінним курсом як режиму, що дає змогу у тривалій перспективі досягати цілей з цінової та фінансової стабільності, а також підтримки стійкого економічного зростання.