Середньострокова ціль з інфляції в України встановлена на рівні 5%. Проте це не означає, що фактична інфляція щомісяця перебуватиме на цьому рівні. Головним показником успішності монетарної політики центрального банку є ситуація, не коли фактична інфляція знаходиться на рівні цілі, а коли очікування щодо майбутньої інфляції є низькими та стабільними. І ось чому.
Часто трапляється, що під дією певних факторів, зокрема не пов’язаних з діяльністю центрального банку, інфляція відхиляється від заявленого орієнтиру. Однак у такому разі головним є те, що громадськість та інвестори знають, чого очікувати від центрального банку. Вони розуміють, що монетарна політика (дорожчих/дешевших грошей) буде спрямована на повернення інфляції до цілі. І з часом центральний банк її досягне.
Упевненість у цьому сприяє тому, що очікувана громадянами та бізнесом майбутня інфляція (інфляційні очікування) є близькою до встановленої центральним банком цілі.
Центральному банку важливо, щоб інфляційні очікування були стабільними і перебували на рівні, близькому до його цілі.
Це створює низку переваг для економіки.
Головне правило центробанків для ефективного управління інфляційними очікування: "Говори, що робиш і роби, що говориш".
Для зниження та заякорення інфляційних очікувань центральні банки прагнуть підвищити розуміння суспільством своїх рішень з питань монетарної політики та довіру до них. Для цього цілі центрального банку мають бути зрозумілими, незмінними та чіткими. Це також передбачає прозору систему ухвалення рішень: хто і як вирішує, а також регулярне пояснення громадськості мотивів їх ухвалення.
Національним банком багато зроблено в цьому напрямку. Цілі та принципи монетарної політики затверджені на довгострокову перспективу Стратегією монетарної політики. Це необхідна умова, адже шлях здобуття довіри до цілей монетарної політики – довгий. Його неможливо пройти, якщо змінювати власні цілі та "правила гри" для їх досягнення.
Усі рішення з монетарної політики наразі комунікуються як через традиційні канали на кшталт прес-брифінгів, прес-релізів та інших публікацій на офіційному сайті, так і на платформах Facebook, Twitter, Youtube, Instagram. Регулярно оприлюднюються виступи та інтерв’ю керівництва банку, а також проводяться зустрічі з представниками бізнесу, академічного середовища, журналістами та студентами.
Важливою умовою зниження інфляційних очікувань є відданість центрального банку досягненню інфляційної цілі.
Оскільки центральній банк не має безпосереднього впливу на ціни, а монетарна трансмісія відбувається з деякою затримкою в часі, то монетарна політика завжди спрямована на перспективу. Під час ухвалення монетарних рішень Національний банк орієнтується на прогноз інфляції.
У разі зростання тиску на ціни в бік збільшення Національний банк підвищує облікову ставку. У такий спосіб він проводить політику "дорогих грошей", необхідну для повернення прогнозного рівня інфляції до цільового. І навпаки – знижує облікову ставку за переважання факторів, які можуть призвести до занадто низької або від’ємної інфляції. Тож інфляція завжди має наближатися до цілі на прогнозному горизонті.