17 грудня 2019 року відбулося засідання Ради Національного банку України (далі – Рада), на якому були розглянуті питання впливу грошово-кредитної політики на стан соціально-економічного розвитку України та ухвалені відповідні Рекомендації Правлінню Національного банку України (далі – Правління) та Уряду України.
Під час засідання було схвалено План роботи Ради на 2020 рік. Також затверджено План проведення внутрішнього аудиту у структурних підрозділах Національного банку України в 2020 році.
За результатами обговорення Рада зокрема вирішила:
- Інформацію від Правління Національного банку України та від членів Ради Національного банку України взяти до відома.
- Схвалити доопрацьовані з урахуванням результатів обговорення рекомендації Правлінню Національного банку України та Кабінету Міністрів України.
- Відзначити, що Правління Національного банку України, проводячи жорстку монетарну політику в 2019 році, не забезпечило в межах своїх повноважень підтримання стійких темпів економічного зростання та відновлення кредитування економіки. Грошово-кредитна політика, що здійснювалася була запізнілою реакцією на суттєві внутрішні та зовнішні шоки, вплив процентної політики на зростання реального ВВП залишився обмеженим, а висока облікова ставка сприяла значному перетоку фінансових ресурсів у державні боргові зобов’язання та підсиленню дисбалансів в економіці. В цьому зв’язку вважати, що грошово-кредитна політика, що реалізовувалась Правлінням Національного банку України, не мала стимулюючого впливу на соціально-економічний розвиток.
Відповідно до пункту 13 статті 9 Закону України "Про Національний банк України" Рада надала зокрема такі рекомендації:
Правлінню
- Провести/актуалізувати дослідження впливу монетарної політики (зокрема укріплення гривні) та інших факторів, у тому числі гальмування світової економіки, на конкурентоздатність, зростання промисловості, зміни індексу цін виробників, показники зайнятості та трудової міграції.
- Актуалізувати оцінки ефекту перенесення (pass-through) зміни обмінного курсу гривні на інфляцію та інфляційні очікування.
- Поінформувати Раду щодо плану дій, спрямованих на покращення координації монетарної та фіскальної політики з метою досягнення стійкого економічного зростання та цінової стабільності.
- Використовувати всі засоби і методи грошово-кредитної політики для стимулювання економічного зростання, якщо це не заважає ціновій стабільності у середньостроковій перспективі.
- Проаналізувати та вдосконалити прогнозні моделі, які використовуються Національним банком України, забезпечити їх транспарентність з урахуванням рекомендацій технічної місії МВФ щодо прогнозних моделей та прогнозних процесів в Національному банку України.
- Вдосконалити систему управління ЗВР з урахуванням вимог до їх адекватності та їх впливу на специфіку національної економіки.
- Поінформувати Раду про розроблені механізми здешевлення кредитних ресурсів, в тому числі для суб’єктів підприємництва.
- Поінформувати Раду про особливості механізму стрес-тестування банків, а також заходи щодо їх удосконалення.
У засіданні брали участь члени Ради, Правління та директори департаментів Національного банку України.
Текст відповідного Рішення Ради буде незабаром опублікований.