Перейти до вмісту

Рівень непрацюючих кредитів (NPL)

Частка непрацюючих кредитів (NPL) в Україні незважаючи на тривалу повномасштабну війну знижується

Повномасштабне військове вторгнення росії в Україну переломило тенденцію до поступового скорочення частки непрацюючих кредитів (NPL), яке тривало з 2018 року. Пікових втрат від дефолтів за позиками боржників, які постраждали внаслідок збройної агресії росії, банки зазнали протягом першого року від повномасштабного вторгнення. Тоді ж вони відобразили значні кредитні втрати. Натомість із 2023 року якість нового портфеля поліпшувалася, кредитування прискорилося тож розпочалася тенденція поступового зменшення частки NPL.

Якість працюючого портфеля залишається високою: показники міграції гривневих кредитів населення та бізнесу до непрацюючих зіставні з показниками довоєнного рівня. Аналіз фінансового стану корпоративних боржників свідчить, що в портфелях банків переважають якісні кредити.

У рамках євроінтеграційних зусиль Національний банк України із січня 2025 року повністю привів визначення NPL до стандартів європейського Союзу. Доти категорія “непрацюючі активи” включала лише дефолтні експозиції згідно з Положенням про визначення банками України розміру кредитного ризику за активними банківськими операціями. Відтоді в Положенні про організацію процесу управління проблемними активами в банках України запроваджено термін “непрацюючі активи”. Складові таких активів визначено згідно з положеннями статті 47а “Непрацююча експозиція” Регламенту Європейського Парламенту і Ради (ЄС) № 575/2013 від 26 червня 2013 року.

Згідно з оновленими вимогами до переліку непрацюючих активів банку належать:

  • дефолтні активи, для яких встановлено ознаку дефолту відповідно до пруденційних вимог, в тому числі знецінені відповідно до Міжнародних стандартів фінансової звітності. Лише окремі категорії дефолтних активів можуть не належати до непрацюючих на підставі судження банку;
  • придбані або створені знецінені фінансові активи відповідно до Міжнародних стандартів фінансової звітності;
  • реструктуризовані активи, за якими після припинення їх визнання непрацюючими банк здійснив повторну реструктуризацію та/або за якими наявне прострочення погашення боргу більше 30 календарних днів.

Запроваджені зміни привели статистику непрацюючих кредитів у відповідність до європейських підходів, що підвищило прозорість вітчизняного фінансового сектору. Водночас, перехід банків на європейські підходи до оцінювання непрацюючих активів не мав суттєвого впливу на частку NPL та не перервав тенденцію поступового зниження цього показника.

 

25 найбільших банків, млн грн

 
Щоб продивитися динаміку портфелів, оберіть початкову точку на цьому графіку та натисніть кнопку програвача
Made with Flourish

Частка непрацюючих кредитів (NPL) 25 банків із найбільшим обсягом кредитного портфеля, %

Щоб продивитися динаміку портфелів, оберіть початкову точку на цьому графіку та натисніть кнопку програвача 
Made with Flourish

Частка непрацюючих кредитів (NPL) у розрізі банківських груп, %

Значний приріст частки NPL упродовж 2015-2023 років пояснюється переважно трьома факторами:

  1. Повномасштабне військове вторгнення росії в Україну у 2022 році;
  2. Запровадженням більш жорсткого визначення терміну "непрацюючий кредит (NPL)" відповідно до міжнародних практик (постанова Правління НБУ № 351) у 2017 році;
  3. Визнанням непрацюючих кредитів Приватбанком після націоналізації у 2016 році. 

 

Made with Flourish
Детальніше про визначення непрацюючих кредитів (NPL) у різні роки:
  • Починаючи з 01.02.2017 непрацюючі кредити визначені відповідно до правил постанови Правління НБУ № 351 від 30.06.2016. Непрацюючими визначено кредити, за якими відбулася подія дефолту. Дефолт визначається фактом прострочення платежу за активом понад 90 днів, або неможливістю вчасного погашення боргу позичальника без стягнення забезпечення.
  • З 01.01.2013 непрацюючі кредити визначались відповідно до правил постанови Правління НБУ № 23 від 25.01.2012. Непрацюючими (попереднє визначення – негативно класифікованими) визначено активи/кредити, за якими прострочка перевищувала 90 днів; окремі активи/кредити із прострочкою від 30 днів та низьким фінансовим класом контрагента (дві останні із п'яти категорій якості).
  • Починаючи з 01.01.2001 непрацюючі кредити визначені відповідно до правил постанови Правління НБУ № 279 від 06.07.2000. Негативно класифікованими кредитами визнано кредитні операції, що класифіковані за ступенем ризику як "сумнівні" чи "безнадійні". Негативно класифікованими кредитами визнано кредити, за якими обслуговування заборгованості під загрозою (з урахуванням фінансового стану позичальника та рівня забезпечення), а ймовірність повного погашення кредитної заборгованості низька або практично відсутня.

Докладніше про визначення непрацюючих кредитів див. презентацію "Нові підходи НБУ до визначення непрацюючих активів/кредитів, травень 2017 року".

 

Детальніше про вимоги розкриття інформації про NPL

Оприлюднення інформації про непрацюючі кредити банків відбувається на сайті Національного банку України починаючи з вересня 2017 року. Раніше оприлюднення цієї інформації здійснювалося банками разом із квартальною фінансовою звітністю банків.

А саме:

1. щомісячно з 01.09.2017 на офіційному інтернет-представництві Національного банку України відповідно до:

  • постанови Правління НБУ від 15.02.2018 № 11 "Про встановлення переліку інформації, що підлягає обов’язковому опублікуванню банками України" (зі змінами);
  • постанови Правління НБУ від 31.08.2017 № 85 "Про опублікування окремої інформації про діяльність банків України".

2. щоквартально з 01.01.2012 банки зобов’язані оприлюднювати проміжну фінансову звітність (у тому числі Примітку "Окремі показники діяльності банку" із зазначенням даних по кредитах у розрізі категорій якості) шляхом розміщення на веб-сайті банку відповідно до Інструкції про порядок складання та оприлюднення фінансової звітності банків України, затвердженої постановою Правління НБУ від 24.10.2011  № 373.

3. щоквартально з 01.04.2005 банки зобов’язані публікувати квартальну фінансову звітність (у тому числі Примітку "Окремі показники діяльності банку" із зазначенням даних щодо кредитів у розрізі категорій ризику) в газеті Кабінету Міністрів України "Урядовий кур’єр" чи газеті Верховної Ради України "Голос України" відповідно до:

  • Інструкції про порядок складання та оприлюднення фінансової звітності банків України, затвердженою постановою Правління НБУ від 27.12.2007 № 480;
  • Інструкції про порядок складання та оприлюднення фінансової звітності банків України, затвердженою постановою Правління НБУ від 07.12.2004 № 598.