У понеділок 10 листопада 2014 року відбулася спільна нарада Голови Національного банку України Валерії Гонтаревої з представниками бізнес-спільноти. Обговорювалися нагальні питання щодо здійснення експортно-імпортних операцій у поточних умовах.
Голова Національного банку надала узагальнену характеристику макроекономічній ситуації в Україні та запевнила учасників наради, що запровадження адміністративних заходів – вимушений тимчасовий захід. Центральний банк зацікавлений у співпраці з представниками вітчизняного бізнесу і сподівається, що спільними зусиллями вдасться мінімізувати негативні наслідки для легального бізнесу від запровадження обмежень за валютними розрахунками.
Голова Українського союзу промисловців та підприємців Анатолій Кінах зауважив, що "економіка – це система поєднаних сосудів". Сьогодні вона перебуває в системній кризі. Маємо відпрацювати спільні дії, дотримуючись принципу "не зашкодь". Він наголосив, що має відбуватися постійний діалог влади та бізнесу. Потрібно звернути увагу на формування загрозливої тенденції зниження обсягів внутрішнього товарообігу та негайно вживати заходів щодо зниження негативного впливу на купівельну спроможність громадян і бізнесу в умовах високої інфляції та майже 60% девальвації гривні (з початку року). Крім того, експортно-орієнтовані підприємства машинобудівної галузі, продукція яких характеризується високою часткою доданої вартості, сподіваються на диференційований підхід у застосуванні до них валютних обмежень.
Філя Жебровська, генеральний директор АТ "Фармак", зазначила, що "сьогодні країна переживає найглибшу кризу за часів незалежності. Бізнес-спільнота з розумінням ставиться до необхідності запровадження адміністративних заходів, водночас вона очікує, що будуть пом’якшені або скасовані окремі заходи, що значно ускладнили роботу із зовнішніми партнерами". Крім того, на її думку, необхідна спільна робота уряду та центрального банку для активізації валютних надходжень. Можливо напругу на валютному ринку знизить запровадження документарних розрахунків з іноземними партнерами, проте такі розрахунки потрібно проводити з урахуванням специфіки та бізнес-традицій того чи іншого регіону світу.
Учасники наради зголосилися надавати консультативну допомогу регулятору під час розроблення нормативних актів, наголошуючи, що поліпшення потребує не тільки банківське, але й тарифно-митне та податкове законодавство. Голова Національного банку запевнила присутніх у тому, що Національний банк залишається відданим ідеї ринкового курсоутворення та докладе усіх зусиль для забезпечення стабільної, ефективної роботи банківської системи.
На нараді домовилися, що такий обмін думками доцільно проводити на регулярній основі.