18 лютого 2015 року у Верховній Раді України відбулись парламентські слухання на тему "Про шляхи стабілізації банківської системи України".
У сесійній залі зібралися представники фінансової еліти України, які у своїх виступах надали конкретні пропозиції для вирішення проблем, що постали перед державою. Перед учасниками слухань виступили понад 40 поважних доповідачів: Голова Національного банку України Валерія Гонтарева, голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансової політики і банківської діяльності Сергій Рибалко, представник Президента України у Верховній Раді України, колишній Голова Національного банку України Степан Кубів, колишній Голова Національного банку України Володимир Стельмах, заступник Міністра фінансів України Віталій Лісовенко, заступник директора-розпорядника Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Андрій Оленчик, народні депутати України, представники профільних громадських організацій, голови банків та небанківських фінансових установ, науковці та експерти фінансового ринку.
У своєму виступі Голова Національного банку України Валерія Гонтарева зазначила, що сьогодні макроекономічна ситуація залишається складною. "За таких умов основна функція Національного банку – це збереження купівельної спроможності гривні. Тобто ми маємо сконцентруватися на досягненні низьких темпів споживчої інфляції", – зауважила вона.
Зокрема, за словами Валерії Гонтаревої, у 2015 році Національний банк України зосередиться на стримуванні інфляції за трьома основними напрямами: буде запроваджено більш жорстку грошово-кредитну політику, поступово скасовуватимуться адміністративні обмеження на валютному ринку, створюватимуться передумови для запровадження інфляційного таргетування. Операційними орієнтирами обрано чисті міжнародні резерви, чисті внутрішні активи та монетарну базу.
Також Голова Національного банку України додала, що регулятор і надалі проводитиме політику, спрямовану на зміцнення банківського сектору. Саме з цією метою Національний банк України планує продовжувати реформування банківської системи, керуючись принципом трьох "К": капіталізація, консолідація, концентрація.
Після Голови Національного банку України виступили колишні очільники Національного банку – Володимир Стельмах та Степан Кубів. Обидва екс-керівники Національного банку України наголосили на необхідності відновлення довіри в трикутнику "банки–влада–громадяни" та запропонували власне бачення подальших кроків регулятора щодо розвитку банківської системи.
Актуальним був виступ заступника директора-розпорядника Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Андрія Оленчика, який доповів про фінансові можливості фонду. "Питання, яке часто виникає у громадськості, – чи вистачить коштів для виконання всіх зобов’язань, узятих на себе державою в межах системи гарантування вкладів. Відповідь наша однозначна і чітка: безумовно – так", – підкреслив заступник директора-розпорядника Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Андрій Оленчик також висловив упевненість у позитивному сценарії розвитку банківської системи. "Ми вистоїмо і переживемо цей рік. Банківська система очиститься, і наші люди отримають те майбутнє, на яке вони заслуговують", – підсумував він.
У свою чергу, ректор Університету банківської справи Національного банку України Тамара Смовженко підтримала загальну думку доповідачів про те, що довіра є наріжним каменем банківської системи. "Основою розвитку економіки є ефективна система внутрішніх інвестицій, які повинна акумулювати і направляти в потрібне русло фінансово стабільна банківська система, а основою фінансової стабільності банківської системи є довіра до неї з боку суспільства в цілому і кожної людини зокрема", – наголосила Тамара Смовженко.
Банківське товариство на слуханнях було представлене головами найбільших банків України: перед учасниками слухань виступили президент ПАТ КБ "Приватбанк" Олександр Дубілет, голова правління АТ "Райффайзен банк Аваль" Володимир Лавренчук, голова правління ПАТ "Альфа-Банк" Вікторія Міхайльо, а також голова ради Незалежної асоціації банків України Роман Шпек. Банкіри говорили і про потребу запровадження нових інструментів фінансування, і про необхідність підвищення професійного рівня дискусії щодо подальшого розвитку банківської системи, яка не має підмінятися популістськими лозунгами. Так Роман Шпек у своєму виступі зазначив, що питання довіри між позичальником і кредиторами, між вкладниками і банками є частиною та елементом довіри в широкому розумінні, макродовіри. "Це те, що у світі називається "бізнес конфіденс". І це, у першу чергу, довіра громадян, суспільства, учасників ринку до влади, до її інституційної спроможності виконувати задеклароване", – сказав голова ради Незалежної асоціації банків України. У свою чергу, голова правління АТ "Райффайзен банк Аваль" Володимир Лавренчук підкреслив, що наразі від кризи довіри в банківській системі немає переможців. "Без спільної погодженої дії нам з цієї біди не вийти", – закликав до об’єднання всіх учасників ринку Володимир Лавренчук.
Підсумовуючи слухання, заступник Голови Верховної Ради України Оксана Сироїд зазначила, що становище банківської системи є одним з ключових індикаторів взаємної довіри держави і суспільства. За її словами, нинішня "розхитаність" банківської системи є наслідком руйнування довірливих стосунків між людиною і державою.
Результатом змістовного обговорення актуальних проблем банківської системи стали конкретні напрацювання та пропозиції, що будуть основою рекомендацій парламентських слухань.
Так Національний банк України, зокрема, запропонував законодавчо посилити контроль за операціями банків з пов’язаними особами та відповідальність власників істотної участі, керівників банків та інших пов’язаних з банком осіб за дії, що призводять до неплатоспроможності банку. Крім того, на думку регулятора, слід законодавчо впорядкувати питання посилення захисту прав кредиторів та підвищення інвестиційної привабливості банківського сектору, підвищення інституційної спроможності Національного банку України.