Починаючи з лютого 2015 року Національний банк України спрощує структуру економічних публікацій та запроваджує щомісячний звіт "Макроекономічний та монетарний огляд", який буде виходити орієнтовно на 28 день, наступний за звітним періодом. Він міститиме аналіз основних тенденцій розвитку економіки України та світу. Серед основних питань, які висвітлюватимуться в документі, – аналіз інфляційного розвитку, економічної активності та ринку праці, державних фінансів, платіжного балансу, монетарного сектору та фінансових ринків.
Зазначений документ об’єднає "Монетарний огляд", "Оцінку стану платіжного балансу" та "Аналіз економічного стану".
У першому випуску звіту зазначено, що зростання світової економіки в минулому році виявилося більш слабким, ніж очікувалося, що стало підґрунтям для погіршення прогнозів на два наступні роки для більшості країн світу. Позитивний вплив на розширення зовнішнього попиту матимуть заходи урядів та центробанків, покликані пришвидшити економічне зростання. Січень 2015 року характеризувався збільшенням волатильності на фінансових ринках, зниженням цін на сировинні товари та утриманням на високому рівні премії за ризик для нових ринкових економік.
В економіці України в січні 2015 року зберігалися негативні тенденції минулого року, обумовлені насамперед впливом військових дій, скороченням зовнішнього попиту, а також зниженням споживчого та інвестиційного внутрішнього попиту, зокрема:
- зростання індексу споживчих цін прискорилося в січні до 28.5% у річному вимірі, базової інфляції – до 26.1% унаслідок ефектів знецінення гривні, високих інфляційних та девальваційних очікувань та підвищення акцизів;
- падіння обсягів промислового виробництва прискорилося до 21.3% у річному вимірі, але динаміка індексу виробництва базових галузей дещо поліпшилася за рахунок нижчого від’ємного внеску обсягів сільськогосподарського виробництва на початку року;
- видатки Державного бюджету в січні зросли порівняно з відповідним місяцем минулого року, у той час як доходи скоротилися, дефіцит фінансувався переважно за рахунок внутрішніх запозичень;
- дефіцит поточного рахунку платіжного балансу (342 млн. дол. США) залишився майже на рівні січня попереднього року, унаслідок відпливу капіталу за фінансовим рахунком тривало зниження золотовалютних резервів (до 6.4 млрд. дол. США);
- зберігалася тенденція відпливу депозитів, насамперед вкладів населення, водночас ліквідність банківської системи перебувала на високому рівні внаслідок зменшення обсягу готівки в обігу та кредитної підтримки банків Національним банком.
На початку лютого в рамках підготовки до запровадження режиму інфляційного таргетування Національний банк змінив операційні підходи до проведення грошово-кредитної політики, зокрема припинив проведення з 5 лютого 2015 року щоденних валютних аукціонів з відмовою від індикативного курсу гривні. Водночас з метою зниження інфляційних ризиків з 6 лютого 2015 року було збільшено облікову ставку до 19.5% річних.
"Ми провели обговорення з користувачами інформації Національного банку і за його результатами спростили та полегшили лінійку аналітичних документів. Відтепер уся оперативна аналітика буде зосереджена в одному документі "Макроекономічному та монетарному огляді", а окремі статистичні продукти будуть поширюватися більш оперативно", – зазначив директор Департаменту монетарної політики та економічного аналізу Сергій Ніколайчук. Цей документ також використовуватиметься під час підготовки до засідань Комітету з монетарної політики. Сергій Ніколайчук нагадав, що в рамках робіт із посилення інституційної спроможності та комунікацій Національного банку з квітня буде публікуватися щоквартальний "Інфляційний звіт".