Перейти до вмісту

Публікація

Прийняття закону про посилення відповідальності власників банків – найголовніша реформа сьогодення

Національний банк України вітає прийняття Верховною Радою України в першому читанні і в цілому ініційованого Президентом України Закону України № 2085 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відповідальності пов’язаних з банком осіб" (далі –Закон).

"Це революційний крок у реформуванні банківської системи. Я вдячна депутатам Верховної Ради України, які вчора продемонстрували єдність і консолідованість. Разом зі змінами до державного бюджету цей закон входить до пакета змін, необхідних для того, щоб запрацювала кредитна лінія МВФ", – зауважила Голова Національного банку Валерія Гонтарева.

"Необхідність прийняття закону зумовлена наявністю прогалин в чинному законодавстві, які дають змогу пов’язаним з банком особам уникати відповідальності за завдані банкам збитки і доведення їх до неплатоспроможності. Насамперед йдеться про тіньових власників банків, які, використовуючи недосконале законодавство, переховуються від банківського нагляду за допомогою офшорних компаній, трастових та інших інструментів деперсоніфікації власності, а інколи вдаються до використання підставних осіб, на яких замість себе оформлюють володіння акціями в банках. Недобросовісні керівники банків використовують ці схеми для викривлення звітності про обсяги операцій із пов’язаними особами, позбавляючи Національний банк можливості здійснювати ефективний нагляд за цими операціями", – зазначив директор Департаменту реєстраційних питань та ліцензування Леонід Антонєнко.

Прийнятий Закон надає Національному банку України ефективні інструменти ідентифікації пов’язаних осіб. Передбачені додаткові заходи для унеможливлення зловживання власниками банків класичними цивільно-правовими інструментами захисту від позовів про відшкодування збитків. Посилюється цивільна, адміністративна і кримінальна відповідальність за заподіяну банку шкоду неправомірними діями пов’язаних з банком осіб.

Зокрема Законом запроваджуються кримінальна відповідальність для керівників і пов’язаних з банком осіб за доведення банків до неплатоспроможності та зобов’язання їх компенсувати збитки від банкрутства фінансових установ. Умисне доведення банку до неплатоспроможності буде каратися обмеженням волі на строк від 1 до 5 років або позбавленням волі на той самий строк, з накладенням штрафу в розмірі 85 – 170 тис. грн.

Закон посилює вимоги до розкриття структури власності банку. Крім публікації інформації про власників істотної участі в банку, від банків вимагається оприлюднювати інформацію про ключових учасників банків, тобто фізичних осіб, які прямо або опосередковано через інших юридичних осіб володіють корпоративними правами в банку. Якщо таких осіб більше двадцяти, Закон вимагає розкриття найбільших двадцяти акціонерів (учасників) банку, а також кожної юридичної особи в ланцюгу володіння корпоративними правами банку. Закон також встановлює деякі винятки із загального правила про розкриття інформації про ключових учасників банку. Зокрема вимога про розкриття не поширюється на акціонерів публічних компаній, акції яких перебувають в обігу на іноземних біржах, що відповідають критеріям, визначеним Національним банком України.

Прийняття зазначеного Закону випливає із взятих Україною зобов’язань дотримуватися міжнародних стандартів пруденційного регулювання і нагляду за банками. Йдеться, зокрема, про виконання 20-го принципу Основних принципів ефективного банківського нагляду Базельського комітету щодо контролю за операціями з пов’язаними особами. Цей принцип використовується Міжнародним валютним фондом.

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини