Складна економічна ситуація в державі негативно позначилася на вартості національної валюти, фінансовому стані банків, підприємств і організацій, а також добробуті населення.
За січень-лютий цього року банки України зазнали збитків в обсязі 74.5 млрд. грн. унаслідок знецінення гривні та необхідності формувати резерви за кредитами позичальників, платоспроможність яких погіршилася.
Збиткова діяльність банків призвела до зменшення їх регулятивного капіталу на 71.3 млрд. грн. з початку року та до погіршення значення інших економічних нормативів і показників діяльності банків.
Водночас не всі банки в поточному році зазнали збитків. За вищезазначених несприятливих обставин успішними є банки, що проводять політику оптимізації доходів та витрат. Чистий комісійний дохід та результат від торговельних операцій у цілому по системі банків за результатами січня-лютого 2015 року збільшився порівняно з відповідним періодом минулого року. Натомість загальні адміністративні витрати зменшилися.
З метою створення умов для забезпечення стабільної діяльності банків України Правління Національного банку України прийняло декілька постанов, зокрема постанову № 129 "Про деякі питання діяльності банків", якою зобов’язало банки здійснити належну оцінку ризику невиконання боржниками/контрагентами зобов’язань та сформувати в повному обсязі резерви для відшкодування можливих втрат. Водночас до банків не будуть застосовуватися заходи впливу в разі допущення ними порушень пруденційних вимог через формування резервів та/або переоцінку рахунків в іноземній валюті у зв’язку зі зростанням курсу іноземних валют.
Банки, у діяльності яких є порушення, мають розробити та подати до 01.01.2019 Національному банку України детальний план виконання зобов’язань щодо усунення цих порушень. У рамках опрацювання вищезазначених планів банки та їх акціонери розглянуть можливі шляхи підвищення капіталізації банків та поліпшення якості їх активів.
Очікується, що зазначені заходи дадуть змогу поступово стабілізувати роботу банківського сектору.