Голова Національного банку України Валерія Гонтарева провела щомісячну нараду з керівниками 40 найбільших банків, яка відбулася в Національному банку України 8 вересня 2015 року. "У неділю у нас була зустріч з директором-розпорядником МВФ Крістін Лагард, на якій вона високо оцінила зміни в банківському секторі України. Це наша спільна заслуга - нам разом з вами вдалося стабілізувати ситуацію", - зазначила Валерія Гонтарева під час традиційної наради.
Валерія Гонтарева розповіла банкірам про позитивні зрушення останнього місяця. "НБУ знизив облікову ставку з 30% до 27%, презентував "Стратегію монетарної політики на 2016-2020 роки", яка передбачає перехід до інфляційного таргетування, розпочав валютну лібералізацію, яка стала можлива після завершення процесу реструктуризації Мінфіном зовнішніх боргів України, та наростив міжнародні резерви до 12,6 млрд дол. США. І це тільки початок нашої лібералізації", - зазначила Голова НБУ.
Головне завдання НБУ – цінова стабільність, і на цьому терені теж є позитивні зміни. Інфляція в Україні уповільнилася: четвертий місяць поспіль спостерігається низхідний тренд. "Ситуація з інфляцією повністю контрольована, два останні місяці у нас дефляція. На наступний рік прогнозуємо інфляцію на рівні 12%, на 2017 рік – 8%, на 2019 рік - 5%", - зазначила Валерія Гонтарева.
Також Голова НБУ поділилася з банкірами планами щодо нарощування міжнародних резервів, які тільки у серпні зросли на 21,6%. "Місія МВФ в Україні працюватиме з 22 вересня по 2 жовтня. Сподіваюся, ми виконаємо всі критерії і в жовтні отримаємо третій транш кредиту в рамках програми EFF. Якщо цього року ми встигнемо отримати і четвертий транш - тоді наші міжнародні резерви до кінця року зростуть до 18 млрд дол. США", - зауважила Валерія Гонтарева. Вона зазначила, що стовідсотково буде виконана програма-мінімум з резервів на кінець 2015 року – 15 млрд дол. США, які перекривають більш ніж три місяці імпорту.
Валерія Гонтарева наголосила, що банківська система України зараз гіперліквідна. "Ліквідність банківського сектору б'є рекорди. На депозитних сертифікатах зараз перебуває близько 48 млрд. гривень. У цей же момент на коррахунку зосереджено 23-25 млрд гривень. Крім того, вчора Мінфін повідомив, що єдиний казначейський рахунок у нас досяг небаченого розміру - близько 46 млрд. гривень. Ліквідності більше, ніж треба", - наголосила Голова Національного банку.
Перший заступник Голови Національного банку України Олександр Писарук нагадав банкірам, що необхідне вирішення питання валютних позичальників. За його словами, існування популістських законопроектів щодо валютних кредитів має реальну загрозу для банківської системи, і тому банківська спільнота повинна діяти разом та узгодити між собою проект закону, розроблений НАБУ. "Якщо 100% банків висловиться за підтримку узгодженого законопроекту стосовно валютних позичальників, ми зможемо вести подальші переговори з МВФ з цього приводу", - підкреслив Олександр Писарук.
Заступник Голови НБУ Олег Чурій розповів про кроки регулятора щодо валютної лібералізації. "Ми запустили програму зняття адміністративних обмежень: скасована необхідність довідки з податкової про наявність заборгованості по сплаті податків; підвищена гранична суму знання валютних депозитів з 15 тис. гривень в еквіваленті в день до 20 тис. гривень; дозволено при купівлі клієнтами банків іноземної валюти не враховувати залишки коштів на їхньому рахунках у валюті 3-ї групи Класифікатора іноземних валют", - зазначив Олег Чурій.
Наприкінці зустрічі Голова Національного банку України Валерія Гонтарева поінформувала банкірів, що регулятор буде поступово знімати всі валютні обмеження, а у середині наступного року планує перейти на нову ринково орієнтовану систему валютного регулювання..