Сьогодні, 7 жовтня у Національному банку України відбулася прес-конференція за участю заступника Голови Національного банку України Владислава Рашкована та заступника Міністра фінансів Артема Шевальова, на якій було представлено проект Закону України "Про фінансову реструктуризацію", розроблений Міністерством фінансів спільно з Національним банком урахуванням кращого міжнародного досвіду.
Міністерство фінансів України та Національний банк активно працюють над оздоровленням системи державних фінансів та стабілізації банківського сектору з метою відновлення економічного зростання України, здійснюючи рішучі кроки для вирішення структурних економічних та фінансових проблем.
Зокрема, разом із Національним банком Міністерство фінансів розробило юридичний механізм проведення фінансової реструктуризації кредитів юридичних осіб. Проект Закону України "Про фінансову реструктуризацію" підготовлено з метою відновлення економічної активності підприємств та пожвавлення їх кредитування банками, що допоможе закласти підґрунтя для сталого економічного зростання України.
За словами заступника Міністра фінансів Артема Шевальова, позитив від цієї законодавчої ініціативи відчують підприємства, банківський сектор, громадяни та економіка в цілому. "Цим законопроектом ми вирішуємо проблему значної кількості проблемних кредитів, ризику банкрутств та припинення господарської діяльності підприємств, що відчувають тимчасові проблеми з ліквідністю, але мають всі можливості для відновлення здорової економічної діяльності, якщо допомогти їм вирішити проблему "поганих" кредитів. Завдяки підходу, запропонованому в законопроекті, компанії уникнуть ризику банкрутства та мають шанс знову стати платоспроможними, а громадяни України, завдяки цьому, збережуть та отримають нові робочі місця", – зазначив А. Шевальов. До цього часу Україна не мала спеціальних законодавчих актів щодо процедури реструктуризації кредитів юридичних осіб. Фінансові установи намагалися самостійно працювати з боржниками, проте не завжди успішно.
Законопроект також сприятиме зміцненню банківської системи, відновленню довіри до неї. За словами заступника Голови Національного банку України Владислава Рашкована, завдяки проведенню фінансової реструктуризації банки відчують полегшення у вигляді зменшення кількості проблемних кредитів та зможуть спрямувати кошти на кредитування економіки зростання.
"Економічна криза призвела до стрімкого погіршення фінансового стану багатьох підприємств в Україні. Це збільшило проблемну заборгованість та значно впливає на капітали банків. Ми впевнені, що цивілізовані, а не косметичні реструктуризації життєздатних підприємств нададуть гарантії безпеки, як банкам, так і підприємствам-боржникам. Закон створює дієві запобіжники недопущення аналогічних проблем у майбутньому та повинен працювати спільно з пакетом законів про захист прав кредиторів, розробленим Національним банком та банківським товариством і внесеним до Парламенту" - зазначив В. Рашкован.
Законопроект розроблений з урахуванням кращої міжнародної практики, що ґрунтується на "лондонському підході", описаному в настановах щодо фінансової реструктуризації Банку Англії, та успішно застосована в Туреччині, Південній Кореї, Таїланді, Сербії та інших країнах.
Процедура фінансової реструктуризації передбачає добровільну, а не обов’язкову участь підприємств. Вона відбуватиметься під час погодження всіх сторін й на умовах, які задовольнять усіх.
Після обговорення проекту закону з громадськістю та його затвердження на засіданні Кабінету Міністрів, законопроект буде подано на розгляд та обговорення Верховної Ради України.