Перейти до вмісту

Публікація

Міжнародний семінар "Ukraine: Cashless Economy Project" відбувся у Національному банку України

У Національному банку України сьогодні відбувся Міжнародний семінар “Ukraine: Cashless Economy Project”, організований у рамках реалізації Комплексної програми розвитку фінансового сектору України до 2020 року (далі – Комплексна програма).

Участь у міжнародному семінарі взяли представники багатьох міжнародних організацій, у тому числі МВФ та UNCDF, центральних банків країн Європи, державних органів та банківського сектору України.

Відкриваючи цей захід, заступник Голови Національного банку України Яків Смолій наголосив, що Національний банк України послідовно проводить політику, спрямовану на збільшення частки безготівкових розрахунків шляхом скорочення готівкового обігу та впровадження безготівкових розрахунків. “Запровадження безготівкових розрахунків є пріоритетним для Національного банку України та одним із основних стратегічних напрямів розвитку банківської системи України”, – підкреслив він.

Директор Департаменту платіжних систем Національного банку України Наталія Лапко повідомила, що відповідно до Комплексної програми одним із напрямів реформування фінансової галузі є забезпечення подальшого розвитку безготівкових розрахунків, роздрібних безготівкових платежів з використанням електронних платіжних засобів за рахунок розбудови платіжної інфраструктури та поступового зниження частки готівкового обігу на користь безготівкового.

Вона зауважила, що розширення інфраструктури для здійснення безготівкових платежів сприятиме наближенню України до європейських стандартів торговельного та банківського обслуговування.

З метою комплексної реалізації заходів з реформування фінансового сектору та вирішення питань розвитку безготівкових розрахунків в Україні Національний банк України створив міжвідомчу робочу групу з питань розвитку безготівкових розрахунків, до складу якої входять представники Міністерства фінансів України, Міністерства економічного розвитку і торгівлі України та Державної фіскальної служби України.

Крім того, Наталія Лапко проінформувала учасників міжнародного семінару про стан безготівкових розрахунків в Україні та відповіла на питання учасників щодо перспектив його розвитку.

Директор Департаменту роздрібних платежів Національного банку України Сергій Шацький зазначив, що в широкому використанні безготівкових розрахунків в Україні зацікавлені не лише банки, але й держава та її громадяни. “Насамперед безготівкові розрахунки зручніші, швидші та безпечніші для українців. Для держави підвищення рівня її технологічного та інноваційного розвитку, залучення додаткових коштів у реальну економіку тощо”, – сказав він.

Під час семінару представники іноземних центральних банків розповіли про досвід запровадження інновацій у сфері платіжних систем, програми та пріоритети розвитку безготівкових платежів та використання інноваційних платіжних інструментів в їх країнах.

Старший радник Національного банку Нідерландів Міхіель ван Доеверен доповів про безготівкові та інноваційні платежі в Нідерландах та Європі. “Національний банк Нідерландів підтримує усі ініціативи, спрямовані на стимулювання використання ефективних інструментів оплати, але перш за все, повинна бути гарантована їх надійність, безпека і доступність. Україна є частиною Європи, і має приєднатися до загальноєвропейських тенденцій. Має бути менше готівкових грошей, але не суспільство без грошей”, - сказав він.

Представник Центрального банку Польщі Адам Точманскі презентував програму розвитку безготівкових трансакцій у Польщі на 2014 – 2020 роки. За його словами, до 2020 року Польща має намір вдвічі збільшити обсяги та кількість безготівкових платежів. Він побажав, щоб Україна також продовжувала розвиток у цьому напрямі і досягала навіть кращих результатів.

Досвідом розвитку безготівкових розрахунків у Швеції поділився Радник Управління фінансової інфраструктури Швеції Бйорн Сегендорф. "Переходу до безготівкових платежів сприятиме  прозоре для суспільства формування вартості на готівкові кошти, забезпечення широкого доступу громадян до банківських послуг та мобільного і інтернет зв’язку, а також унеможливлення відмивання грошей. Терпіння, зазвичай, гірке, проте плоди його – солодкі”, - зауважив він та додав, що Україна рухається у правильному напрямку.

Представник Національного банку Білорусі Павло Зиль розповів про актуальні питання розвитку системи безготівкових розрахунків і розширення використання цифрових банківських технологій  у Білорусі.

Айше Дагістан (представник Центрального банку Турецької Республіки) доповіла про побудову “платіжного ландшафту” Туреччини.

Голова Комітету з електронних платежів Європейської Бізнес Асоціації Любов Сироватська представила бачення основних кроків на шляху до безготівкової економіки.

Підбиваючи підсумки, Яків Смолій зазначив, що досвід іноземних фахівців, які презентували сьогодні свої програми, буде корисним для України та сприятиме підвищенню контрольованості і прозорості грошових потоків, скороченню тіньового сектору економіки та поповненню бюджету за рахунок повнішого оподаткування, зменшенню  обсягів розрахунків готівкою та зростанню ВВП.

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини