Перейти до вмісту

Публікація

Ділові очікування підприємств сягнули максимуму за п’ять кварталів

Український бізнес покращує інфляційні очікування другий квартал поспіль. Про це свідчать результати чергового опитування керівників підприємств, яке Національний банк України провів у серпні-вересні 2015 року. У наступні 12 місяців компанії в середньому очікують зростання споживчих цін на 25,5%. За результатами першого кварталу вони прогнозували споживчу інфляцію у розмірі 27,3%.

Очікуване зростання цін підприємства пов’язують з обмінним курсом гривні та підвищенням витрат на виробництво. Водночас найменший вплив на зростання цін мають динаміка пропозиції грошей в економіці, соціальні видатки бюджету та динаміка цін на світових ринках.

Незважаючи на півроку стабільності на валютному ринку, керівники підприємств поки ще не змінили очікування щодо динаміки курсу гривні. Девальваційні очікування навіть в умовах незначних коливань обмінного курсу гривні в останні місяці інерційно дещо посилились. Послаблення національної валюти через 12 місяців наразі прогнозують 80,7% респондентів.

Також підприємства очікують на пожвавлення ділової активності протягом наступних 12 місяців. У третьому кварталі індекс ділових очікувань вперше після ІІ кварталу 2014 року перевищив значення 100% і досягнув 100,2%. Зокрема, порівняно з попереднім кварталом він зріс на 5,6 п. п. Найбільш оптимістично налаштовані сільськогосподарські і торговельні підприємства, а також компанії, що здійснюють лише імпортні операції.

Така тенденція є наслідком покращення очікувань бізнесу щодо перспектив власного розвитку. А саме – щодо зростання обсягів реалізації продукції, інвестиційних видатків на машини, обладнання та інвентар, а також покращення фінансово-економічного стану підприємств. Зокрема, якщо у ІІ кварталі зниження обсягів реалізації продукції прогнозували 50,2% підприємств, то наразі їх частка зменшилася до 37,3%.

З огляду на очікуване відновлення виробництва підприємства прогнозують зростання своїх потреб у позикових коштах найближчим часом. Серед тих, хто планує брати банківські кредити для фінансування своєї діяльності (34,9% опитаних), переважна більшість надає перевагу кредитам у національній валюті (87,1% респондентів).

Другий квартал поспіль зростала частка компаній, які відзначили, що немає проблем із проведенням операцій із коштами, розміщеними на банківських рахунках (90,9% порівняно з 84,3% % у ІІ кварталі 2015 року).

Довідка. В опитуванні взяли участь 858 підприємств із 22 регіонів країни (без урахування тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим, а також Донецької і Луганської областей), які представляють економіку за основними видами діяльності, формами власності, розмірами за кількістю працівників. Результати опитувань є відображенням лише думки респондентів – керівників підприємств України і не є оцінками Національного банку України.

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини