Голова Національного банку України Валерія Гонтарева 12 січня 2016 року провела зустріч з керівниками найбільших банків. "Нещодавно ми підбивали підсумки минулого року і окреслювали основні наші досягнення та виклики. Головним здобутком 2015 року, звісно ж, стало забезпечення фінансової стабільності в країні. Це стало можливим лише завдяки нашій спільній роботі", – звернулася до банкірів Голова Національного банку України Валерія Гонтарева.
Першу частину виступу Голова присвятила підсумкам минулого року. Одним із ключових рішень Національного банку України за 2015 рік стало дотримання режиму гнучкого курсоутворення та неповернення до фіксації обмінного курсу. "Протягом минулого року спекулятивна складова курсу гривні була нівельована завдяки нашим адміністративним обмеженням і визначальним фактором курсу став платіжний баланс держави", – зауважила Валерія Гонтарева.
Це, а також відхід від фіскального домінування, створило передумови для переходу до режиму інфляційного таргетування, запланованого на поточний рік. "Фіскальна політика більше не має визначального впливу на монетарну політику. Зокрема, реформа енергетичного сектору дозволяє Національному банку України в цьому році повністю припинити підтримку НАК "Нафтогаз України" шляхом монетизації ОВДП. А ФГВФО не потребуватиме значного фінансування з огляду на майже повне очищення банківської системи ще в 2015 році", – запевнила Голова Національного банку України.
У минулому році ліквідність банківської системи досягла історичного максимуму. На кінець року вона сягнула понад 100 млрд. гривень, із яких 87 млрд. гривень становили кошти на депозитних сертифікатах Національного банку України. "Ми очікуємо на відновлення банками кредитування економіки. Для цього нам потрібно провести перезавантаження банківської системи та посилити захист прав кредиторів. Крім того, ми очікуємо на реформу судової системи", – зазначила Валерія Гонтарева.
Друга частина виступів представників Національного банку України стосувалася планів та викликів на 2016 рік. Заступник Голови Національного банку Яків Смолій розповів банкірам, що в минулому році розпочав роботу відділ моніторингу платіжних систем, і вже є перші результати його роботи. Так Національний банк України з 05.01.2016 зупинив переказ коштів у внутрішньодержавній платіжній системі до усунення нею виявлених порушень законодавства.
Він додав, що в цьому році буде посилено вимоги до капіталізації фінансових установ, які мають намір здійснювати переказ коштів, та розкриття кінцевих власників як платіжних систем, так і фінансових установ – учасників платіжних систем.
Яків Смолій зауважив, що у 2016 році Національний банк продовжить роботу над розвитком Національної системи масових електронних платежів (далі – НСМЕП): "Основним завданням для нас є залучення банків як емітентів національної платіжної системи, збільшення емісії платіжних карток НСМЕП, перегляд тарифів. Також наш план – максимально збільшити кількість банкоматів та торговельних терміналів, що приймають оновлені платіжні картки НСМЕП".
Він також запросив банкірів до співпраці у вирішенні питання реалізації пам'ятних монет України. За словами Якова Смолія, уже проведено декілька консультацій з нумізматами та на цей рік у планах регулятора запропонувати ринку ефективні та прозорі механізми реалізації монет.
У свою чергу, заступник Голови Національного банку України Владислав Рашкован зауважив, що одним із напрямів на 2016 рік буде розширення мандата Національного банку України на регулювання небанківського фінансового ринку. "На одному з останніх засідань Національної ради реформ законопроекти щодо спліту Нацкомфінпослуг мали підтримку від усіх учасників процесу. Сподіваюся, що скоро ми побачимо цю підтримку у вигляді їх прийняття Верховною Радою, – зазначив Владислав Рашкован. – Ми готові до плідної співпраці з представниками професійних асоціацій страхової галузі, лізинговими компаніями, кредитними союзами та кредитними бюро".
Владислав Рашкован також звернувся до банкірів з проханням підтримувати професійний діалог з аудиторськими компаніями в рамках затвердження річних звітів за міжнародними стандартами фінансової звітності. "Прошу вас працювати з аудиторськими компаніями, як із незалежними зовнішніми контролерами вашої діяльності. Така професійна співпраця банків та аудиторських компаній, у першу чергу, іде на користь банкам. Ще раз зауважу, що всі аудиторські звіти в Національному банку вивчають та всю інформацію із них перевіряють дуже ретельно", – сказав заступник Голови Національного банку України.
Директор Департаменту банківського нагляду Катерина Рожкова розповіла про стрес-тестування перших 20 банків. "Ми завершили процес діагностики першої двадцятки банків. На сьогодні по трьом банкам у нас ще немає затверджених результатів, вони вносяться на розгляд Правління на цьому тижні. З 20 банків чотирьом докапіталізація взагалі не знадобилася, п’ять банків вже виконали програму докапіталізації, передбачену на три роки", – заявила Катерина Рожкова.
За її словами, зараз проводиться активна робота з шістьома банками, до них приєднаються ще три після затвердження їх результатів. По двох банках робота на завершальній стадії погодження програми.
Із завдань на 2016 рік Катерина Рожкова назвала діагностику ще 40 банків, яка повинна початися в травні, а також діагностику операцій з пов’язаними особами по всій банківській системі. За її словами, Національний банк України очікує, що в 2017 році банки вийдуть на операційний прибуток. Крім цього, одним з основних напрямів роботи в 2016 році стане впровадження нагляду на консолідованій основі.
"Ми вже почали роботу із забезпечення прозорості структури власності небанківських фінансових установ, і я думаю, що за підсумками 2016 ми зможемо говорити не тільки про прозорість банківського сектору, але й фінансового сектору в цілому", – додала Катерина Рожкова.
Наприкінці зустрічі Голова Національного банку України привітала пожвавлення на ринку M&A серед банківських установ та зауважила, що Національний банк України, зі свого боку, працює над забезпеченням конкурентного середовища в банківській системі. "Зокрема, наразі ми з Міністерством фінансів готуємо стратегію розвитку державних банків до 2020 року, яка передбачає перехід Укрексімбанку та Ощадбанку до роботи на виключно конкурентних та комерційних засадах", – зазначила Голова Національного банку України.
Банкіри, зі свого боку, відзначили повернення довіри до банківського сектору зі сторони вкладників та прогнозують у цьому році прискорення припливу депозитів та відновлення кредитування економіки.