У Національному банку України відбулася чергова робоча зустріч з керівництвом Міністерства економічного розвитку і торгівлі (Мінекономрозвитку). Голова Національного банку Валерія Гонтарева, заступники Голови НБУ Яків Смолій, Владислав Рашкован, Дмитро Сологуб, Олег Чурій та в.о. заступника Голови НБУ Катерина Рожкова обговорили з Міністром економічного розвитку і торгівлі України Айварасом Абромавичусом та заступником Міністра Максимом Нефьодовим питання стабілізації економічної ситуації, поліпшення бізнес-клімату та стимулювання стійкого економічного зростання.
Учасники зустрічі розглянули макроекономічні прогнози на 2016 рік і параметри програми розширеного фінансування (EFF) з Міжнародним валютним фондом. Зокрема, дискусія точилася навколо перспектив світових сировинних ринків та впливу, який блокування транзитних експортних поставок України через територію Росії матиме на економіку України.
Також значну увагу було приділено планам НБУ зі скасування тимчасових адміністративних обмежень, запроваджених у 2014-2015 рр. для запобігання непродуктивному відтоку капіталу. Серед обмежень, які НБУ в першу чергу потрібно скасувати для покращення ділового клімату в країні, представники обох відомств назвали зниження вимоги щодо обов’язкового продажу валюти і скасування заборони на купівлю іноземної валюти для подальшого виведення дивідендів за кордон. Їх скасування відбуватиметься поступово. «НБУ розробив відповідний план разом з МВФ, який відштовхується від виконання певних умов і не є прив'язаним до конкретних строків», - розповіла Валерія Гонтарева. Зокрема, передумовами є продовження співробітництва з МВФ, стабілізація макрофінансової ситуації та зростання міжнародних резервів НБУ. Крім того, Голова Національного банку запросила представників Мінекономрозвитку долучитися до робочої групи НБУ, яка працює над дорожньою картою масштабної лібералізації всієї системи валютного регулювання.
До інших шляхів пожвавлення притоку іноземної валюти в Україну, які було обговорено під час зустрічі, належить приватизація державних підприємств.
“Нашим першим пріоритетом на цей рік є запуск масштабної приватизації. Це дасть змогу залучити в країну кошти від стратегічних інвесторів та модернізувати наші підприємства. Крім того, з першого січня “на повну” запрацювала зона вільної торгівлі з ЄС - а це не тільки доступ на найбільший об’єднаний ринок у світі для наших експортерів, а й шанс стати “фабрикою Європи”. Завдяки вигідним умовам для експорту в ЄС та висококваліфікованим українським робітникам, європейським компаніям стало вигідно розташовувати своє виробництво в Україні”, - прокоментував Міністр Абромавичус.
Представники НБУ та Мінекономрозвитку домовилися поєднати зусилля та створити відповідні умови для виходу на український ринок таких провідних міжнародних компаній, як міжнародна система інтернет-розрахунків PayPal та ін. Зокрема, ще влітку 2015 року Національний банк вніс зміни до «Положення про порядок реєстрації платіжних систем, учасників платіжних систем і операторів послуг платіжної інфраструктури». Ці зміни забезпечили спрощений порядок реєстрації міжнародних систем інтернет-розрахунків.
Сьогоднішня робоча зустріч за участю заступників очільників відомств поклала початок проведенню аналогічних заходів у 2016 році. Відтепер спільні зустрічі керівництва НБУ і Мінекономрозвитку відбуватимуться частіше і на постійній основі.