Перейти до вмісту

Публікація

Валерія Гонтарева провела щомісячну нараду з топ-менеджерами найбільших 40 банків

Голова Національного банку України Валерія Гонтарева 9 лютого 2016 року провела зустріч з керівниками найбільших банків. На заході від Національного банку також були присутні заступники Голови Національного банку Владислав Рашкован, Катерина Рожкова, Яків Смолій та Олег Чурій.

“Зараз, на жаль, ми бачимо, як розгортається політична криза. Вона посилює невизначеність на фінансових ринках, негативно впливає на взаємовідносини України з міжнародними партнерами і ставить під загрозу економічне зростання в поточному році. Ми дуже сподіваємося, що політикам вдасться врегулювати цю кризу найближчим часом”, – розпочала свій виступ Валерія Гонтарева.

Голова Національного банку звернула увагу банкірів на “Інфляційний звіт”, опублікований 4 лютого 2016 року. У ньому містяться аналіз економічної ситуації за IV квартал 2015 року та нові макроекономічні прогнози. Зокрема, Національний банк був змушений переглянути прогнози зростання реального ВВП з 2,4% до 1,1%. Також було погіршено очікування щодо стану платіжного балансу. Замість збалансованого поточного рахунку, як у 2015 році, Україна матиме цього року його дефіцит у розмірі 2,5 млрд дол. США. Водночас Національний банк залишив незмінним прогноз щодо інфляції на 2016 рік. “Наші прогнози не передбачали посилення політичної нестабільності, тому наші очікування реалізуються лише в разі стабільної політичної ситуації”, – наголосила Валерія Гонтарева.

Другу частину свого виступу Голова Національного банку присвятила темі банківського кредитування. Вона висловила надію, що цього року українські банки зможуть розпочати поступове відновлення кредитування економіки. Наразі активному банківському кредитуванню заважають низький попит бізнесу на позикові ресурси, суттєва прострочена заборгованість та висока закредитованість підприємств, а також незахищеність кредиторів. Водночас Голова Національного банку звернула увагу банкірів на агросектор. “Ми бачимо, що цей сектор не тільки найперспективніший, але й найбільш незакредитований. Також вільними залишаються ніші іпотечного та споживчого кредитування”, –- зазначила Валерія Гонтарева. За її словами, банки вже акумулювали достатньо ліквідності, щоб розпочати кредитування. Після того, як буде збільшено капітал банків, завершено реструктуризацію заборгованості підприємств, а Верховна Рада України ухвалить низку законопроектів щодо захисту прав кредиторів, банки отримають можливість розпочати кредитування.

Посилення захисту прав кредиторів вже передбачено в низці законопроектів, частина із яких ще з березня минулого року перебувають у Верховній Раді. “Нині у ВРУ –  близько 20 законопроектів, які спрямовані на подальший розвиток фінансового сектору України. З листопада ми разом із представниками Комітету з питань фінансової політики і банківської діяльності просимо у спікера ВРУ Володимира Гройсмана провести фінансовий день у парламенті, під час якого будуть розглянуті всі ці законопроекти. Сподіваємося, що такий день відбудеться в березні”, – зазначив Владислав Рашкован.

Основні результати співпраці з Міністерством фінансів України в площині реалізації монетарної політики окреслив заступник Голови Національного банку Олег Чурій. По-перше, нагадав він, у січні Національний банк припинив продаж облігацій внутрішньої позики у зв’язку з поверненням Міністерства фінансів України  на ринок локальних ОВДП. По-друге, Національний банк створив умови для купівлі ОВДП, деномінованих в іноземній валюті, не лише первинними дилерами цього ринку, а й клієнтами банків – первинних дилерів. По-третє, минулого тижня Національний банк припинив продаж депозитних сертифікатів з терміном обігу три місяці у зв’язку з тим, що Міністерство фінансів планує здійснити первинне розміщення ОВДП з тримісячним терміном обігу. “Таке рішення пояснюється небажанням Національного банку конкурувати з Міністерством фінансів на ринку короткострокових державних боргових цінних паперів. Також воно спрямоване стимулювати банки інвестувати кошти в короткострокові ОВДП у гривні”, – підкреслив Олег Чурій.

Про стан справ з діагностикою та докапіталізацією першої двадцятки  банків розповіла заступник Голови Національного банку Катерина Рожкова. “Сьогодні у нас уже є програми докапіталізації першої десятки банків. Найближчим часом очікується рішення Правління Національного банку України щодо затвердження цих програм. Програми наступних десяти банків ми повинні отримати до кінця березня, – заявила Катерина Рожкова. – Четвертого лютого було підписано постанову Правління Національного банку України про початок діагностики наступних 40 банків. Разом з тим частина банків діагностуватимуться станом на 1 січня, наступні – станом на 1 квітня. Ми плануємо закінчити діагностику і затвердити плани докапіталізації до кінця осені 2016 року”.

Крім того, Катерина Рожкова звернула увагу банкірів на те, що, незважаючи на різні терміни проведення діагностики, графік докапіталізації у банків однаковий. Усі банки повинні привести капітал до позитивних значень до 1 квітня 2016 року.

Катерина Рожкова розповіла, що Національний банк закінчує працювати над проектом Положення про оцінку кредитного ризику. “Була проведена спільна робота з учасниками ринку, ураховано багато зауважень і пропозицій. Ми розраховуємо протягом наступного тижня закінчити узгодження з консультантами і разом з представниками банківського сектору розпочати стадію фінального обговорення документа, який планується прийняти до кінця березня 2016 року”,– зазначила Катерина Рожкова.

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини