Перейти до вмісту

Публікація

Банки України почали більш ефективно протидіяти "схемним" валютним операціям

Національний банк України констатує зменшення кількості “схемних” операцій в Реєстрі з купівлі та/або перерахування іноземної валюти. Так у лютому 2016 року Національним банком було відхилено лише 706 операцій з купівлі валюти, порівняно з 2,8 тис. відмов у листопаді та 6,7 тис. – у грудні 2015 року.

Нагадаємо, 18 грудня 2015 року та 29 січня 2016 Національний банк розіслав банкам України листи № 25-02002/101317 та № 25-0005/8349, у яких підкреслив, що банки є агентами валютного контролю і повинні перевіряти дотримання валютного законодавства.

“До грудня банки формально збирали певний перелік документів з валютного контролю, могли навіть повідомити в службу фінансового моніторингу про підозрілі операції, але, незважаючи на це, вони включали операцію до реєстру і подавали до Національного банку. Регулятор був вимушений самостійно зупиняти підозрілі операції замість банків. Основною метою листа було створити законодавчі підстави для того, щоб змінити підхід у цілому. І, як ми бачимо, це вже дає свої результати. Банки почали самостійно виявляти і зупиняти підозрілу діяльність”, - зазначив директор Департаменту фінансового моніторингу Ігор Береза.

Він підкреслив, що у зв'язку з поданням банками більш повної інформації у Національного банку немає необхідності відмовляти банкам з технічних причин, що в результаті призвело до значного зменшення кількості відмов з боку регулятора.

Довідково

Для проведення валютних операцій уповноважені банки зобов'язані (згідно постанов Правління Національного банку "Про особливості здійснення деяких валютних операцій" від 23.02.2015 № 124 та "Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України" від 03.03.2016 №140) формувати відповідний реєстр, що подається до Національного банку разом з копіями документів, які є підставою для здійснення цих операцій.

Національний банк має право запитувати й отримувати від уповноваженого банку копії додаткових документів, необхідних для з'ясування обставин щодо конкретної операції та не підтверджувати можливість здійснення операції включеної до реєстру, якщо за результатами аналізу документів виявлені ознаки, що можуть свідчити про здійснення банками ризикової діяльності або дійшов висновку, що характер або наслідки фінансових операцій можуть нести реальну або потенційну небезпеку використання банку з метою легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму або фінансування розповсюдження зброї масового знищення.

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини