Перейти до вмісту

Публікація

17 років гривня є єдиним законним засобом платежу в Україні

16 вересня минає 17 років із дня, коли в Україні завершилися грошова реформа та процес уведення в обіг національної валюти України – гривні, що стала єдиним законним засобом платежу на території країни.

Відповідно до Указу Президента України “Про грошову реформу в Україні” від 25 серпня 1996 року грошова реформа в нашій державі проводилася з 2 до 16 вересня 1996 року. У перший день реформи за встановленим курсом було перераховано в гривні ціни, тарифи, оклади заробітної плати, стипендії, пенсії, кошти на рахунках підприємств, установ та організацій, а також вклади громадян.

Грошова реформа стала важливою подією для України, у результаті якої було створено один з невід’ємних атрибутів державності – національну грошову одиницю. Зарубіжні аналітики вітали здійснення грошової реформи, вважаючи, що введення української валюти – гривні – свідчить про початок стабілізації української економіки.

Уже 17 років існує гривня на теренах України в готівковій та безготівковій формах.

За станом на 1 вересня 2013 року в готівковому обігу країни (поза банками та в касах банків) перебувало банкнот і монет на загальну суму      248,1 млрд. грн., що на 25,3 млрд. грн. більше, ніж на початок року. Тенденція збільшення обсягу готівки в обігу характерна як для України, так і для інших країн світу. Разом з тим темпи її зростання в Україні уповільнилися, зокрема  питома вага готівки в позабанківському обігу в загальній грошовій масі значно скоротилася (з 43,1% у 1996 році до 26,3% на 01.09.2013), що свідчить про зростання безготівкової складової та безготівкових розрахунків.

“Водночас для роздрібних платежів об’єктивно необхідна готівка, зростання потреби в якій задовольняється в повному обсязі. Зростання попиту на готівку пов’язане, у першу чергу, із суттєвим зниженням зацікавленості населення в іноземній валюті, по-друге, з підвищенням грошових доходів населення, оскільки понад 80% видач із кас банків припадає на виплату заробітної плати, пенсій та інших соціальних платежів та за вкладними операціями (реальна заробітна плата за перше півріччя зросла на 9,6%, середній розмір пенсійної виплати зріс на 4,2%)”, – зазначив директор Генерального департаменту регулювання грошового обігу Національного банку України Віктор Нестеренко.

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини