Правління Національного банку нещодавно затвердило концепцію проекту Open data, який входить до Комплексної програми розвитку фінансового сектору України до 2020 р.
«Національний банк прагне впроваджувати кращі практики роботи центробанків світу, які оперативно забезпечують ринок необхідною інформацією високої якості з використанням сучасних технологій та форматів даних. Національний банк України оприлюднює значний обсяг інформації, проте в більшій мірі - в людиночитаному форматі або в форматі електронних таблиць. Для забезпечення підвищення якості аналізу та прогнозування, а також для ефективного збору даних автоматичними системами потрібно використовувати більш сучасні технологій, наприклад, розповсюджувати дані через API (інтерфейс прикладного програмування). Тож Національний банк працюватиме над розширенням застосування таких технологій та форматів, підтверджуючи власну відкритість та прозорість»,- зазначив директор Департаменту статистики Національного банку Юрій Половньов.
За словами Ю.Половньова, більш оперативне отримання інформації та різні її формати дозволять збільшити довіру до банківської та фінансової системи в цілому. Крім того, open data – основний інструмент для ефективної роботи та поглиблення аналітичної спроможності банкірів, міжнародних інвесторів, аналітиків та дослідників, економічно орієнтованої публіки в цілому.
Згідно з концепцією проекту, різні пакети відкритих даних, які оновлюватимуться регулярно, будуть розповсюджуватися у першу чергу через інтернет-представництво центрального банку.
Проект реалізовуватиметься у три етапи:
- робота та аналіз наявних даних центрального банку
- дані у нових форматах/нові канали просування
- візуалізація даних.
На даний момент Національний банк проводить аудит наявних даних за тематикою та визначає пріоритетність у відкритті даних. Надалі заплановано проведення пілоту відкриття даних на базі форми «Грошові агрегати» в сучасному форматі та аналіз зворотного зв’язку.
Нагадаємо, у квітні цього року Національний банк опублікував 15 наборів даних, 10 з яких безпосередньо належать до ведення Національного банку згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 850 від 21 жовтня 2015 р., а також п'ять наборів даних, які опосередковано відносяться до діяльності Національного банку.
Національний банк розпочав публікацію відкритих даних ще минулого року, поступово розширюючи рамки їх використання. Так, користувачі та розробники отримали доступ до API сторінки офіційного курсу гривні щодо іноземних валют та банківських металів, результатів розміщення облігацій внутрішніх державних позик, а також Українського індексу міжбанківських ставок.