Заступник Голови Національного банку України Олексій Ткаченко вважає, що 2012 рік був для вітчизняної банківської системи в цілому успішним.
“Банківська система України продовжувала демонструвати ті позитивні тенденції у своєму розвитку, які спостерігалися і в 2011 році. Це стосується як збільшення банками обсягів активних операцій, так і залучених коштів”, − повідомив він.
Так обсяг загальних активів банків за минулий рік зріс на 56 млрд. грн., або майже на 5% − до 1,3 трлн. грн. Позитивним є те, що зростання активних операцій банків відбувалося переважнo у національній валюті.
“У трійку лідерів серед банків, які найбільше наростили активні операції, входять Ощадбанк, Укрексімбанк та Приватбанк”, − зазначив Олексій Ткаченко.
Банки поступово збільшують обсяги кредитування реального сектору економіки. Обсяг кредитів, наданих в економіку, збільшився за минулий рік майже на 29 млрд. грн., або на 5% − до 610 млрд. грн.
Кредитна підтримка економіки забезпечувалася в основному за рахунок кредитів у національній валюті.
Покращилася якість кредитних операцій банків.
Прострочена кредитна заборгованість за 2012 рік зменшилася майже на 7 млрд. грн., а її частка в загальному обсязі наданих кредитів − з 9,6% до 8,9%.
Обсяг коштів банків на кореспондентському рахунку в Національному банку України зріс на 12% − до 25 млрд. грн., що свідчить про підвищення рівня ліквідності банків.
“Серед банків, залишки коштів яких на кореспондентському рахунку в Національному банку України зросли найбільше, − державні банки, а також: Укрсоцбанк, Райффайзен Банк Аваль, Приватбанк”, − сказав Олексій Ткаченко.
Зобов’язання банків за минулий рік збільшилися на 59 млрд. грн., або майже на 7% − до 958 млрд. грн.
Найбільшу частину приросту зобов’язань становили кошти населення, їх обсяг на рахунках у банках за 2012 рік зріс на 58 млрд. грн., або на 19% − до 364 млрд. грн.
Зростання обсягів коштів, залучених банками від населення, яке триває протягом останніх трьох років, є свідченням зміцнення довіри до банківської системи. Саме ці кошти є основним джерелом кредитної підтримки економіки.
У минулому році зріс і обсяг коштів суб’єктів господарювання – приріст становив 16 млрд. грн., або 9%.
Ще одним позитивним чинником розвитку банківської системи є зростання розміру її капіталу.
Так статутний капітал банків за минулий рік зріс більше ніж на 3 млрд. грн. − до 175 млрд. грн.
“Найбільший розмір статутного капіталу мають державні банки та Приватбанк”, − зауважив заступник Голови Національного банку України Олексій Ткаченко.
Дуже важливим є те, що після трьох років збиткової діяльності вітчизняний банківський сектор вийшов на прибутковий рівень. За 2012 рік прибуток системи банків становив майже 5 млрд. грн.
“Серед банків, які продемонстрували найкращий фінансовий результат у 2012 році, такі банки, як Приватбанк, Укргазбанк, ВТБ Банк, Ощадбанк”, − повідомив Олексій Ткаченко.
Насамкінець він відзначив: “На сьогодні у нас є всі підстави сподіватися, що ці позитивні тенденції у діяльності банків будуть закріплюватися і в подальшому. Зі свого боку Національний банк України й надалі сприятиме забезпеченню стабільності та сталого розвитку банківської системи для ефективного виконання нею своїх основних функцій, передусім – забезпечення економічного зростання нашої держави”.