Перейти до вмісту

Публікація

Основні напрямки реалізації грошово-кредитної політики в Україні у січні – квітні 2010 р

Реалізація грошово-кредитної політики у січні-квітні 2010 р. здійснювалася в умовах певного покращення макроекономічної ситуації, яке, утім, ще не набуло ознак остаточного подолання кризи. Обсяг виробленої промислової продукції у січні – квітні 2010 р. порівняно з відповідним періодом попереднього року збільшився на 12,6%. Однак динаміка економічної активності продовжує істотно залежати від зовнішнього попиту, погіршення якого, зокрема, негативно вплинуло на результати розвитку економіки у лютому. Також в умовах зменшення капітальних видатків бюджету та погіршення фінансового стану підприємств досить низьким залишається інвестиційний попит.

Попри певне уповільнення темпів приросту індексу споживчих цін (з 12,3% у грудні 2009 року до 9,7% у квітні 2010 року в річному обчисленні), вагомими залишаються ризики посилення інфляційного тиску в подальшому. Про це свідчать й оновлені прогнозні макроекономічні показники на 2010 рік (затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2010 № 281), які, зокрема, передбачають приріст індексу споживчих цін у поточному році на 13,1% (у розрахунку до грудня 2009 року).

У таких умовах Національний банк України відповідно до цілей і пріоритетів, визначених в Основних засадах грошово-кредитної політики на 2010 рік, водночас із виконанням своєї головної конституційної функції – забезпечення стабільності національної грошової одиниці, усіляко сприяв якнайшвидшому виходу України з кризи, відновленню високих темпів економічного зростання та забезпеченню стійкості фінансової системи держави.

Зокрема, була стабілізована ситуація на валютному ринку. Починаючи з другої половини лютого 2010 р. на міжбанківському ринку спостерігалося збільшення пропозиції іноземної валюти, що сприяло зміцненню гривні й дало змогу Національному банку України відновити операції з купівлі іноземної валюти.

Позитивні зрушення на валютному ринку сприяли покращенню ситуації на інших сегментах грошово-кредитного ринку. Зокрема, у поточному році спостерігається стабільний приплив коштів населення до банків, темпи якого постійно прискорюються.

Довідково: у січні депозити населення збільшилися на 0,4%, у лютому – на 1,2%, у березні – на 2,3%, а у квітні – на 5,1%

За 4 місяці поточного року депозити населення збільшилися на 9,2%. При цьому їх приріст в національній валюті (14,0%) майже втричі перевищує відповідний показник по коштам в іноземній валюті (5,0%), що свідчить про підвищення довіри до гривні, а також про зменшення інфляційних та девальваційних очікувань.

Починаючи з березня відновився приріст коштів юридичних осіб в банках – кумулятивний показник їх зростання з початку року становить 2,3% і повністю забезпечений за рахунок збільшення депозитів в національній валюті (на 4%) при зменшенні коштів в іноземній валюті на 0,8%.

Загальний обсяг депозитів з початку року збільшився на 6,8% до 349,9 млрд. грн. При цьому питома вага довгострокових депозитів в загальному їх обсязі за 4 місяця збільшилася з 24,4% до 25,3%.

Розширення депозитної бази банків та відновлення викупу іноземної валюти в резерви в умовах збереження впливу на грошово-кредитний ринок з боку фіскальних чинників призводило до формування на ринку профіциту ліквідності.

Довідково: Обсяг операцій Національного банку України з викупу в банків державних облігацій України (без врахування операцій з двостороннього котирування) у січні-квітні 2010 року становив 26,3 млрд. грн.

З метою уникнення формування монетарних ризиків стабільності грошової одиниці операції Національного банку України з регулювання ліквідності банків мали мобілізаційну спрямованість. Загальний обсяг мобілізаційних операцій за 4 місяці поточного року становив 81,4 млрд. грн., тоді як обсяг операцій з рефінансування банків лише 3,8 млрд. грн.

Певним чином зростання ліквідності банків стримувалося також за рахунок проведення Національним банком України операцій з двостороннього котирування державних облігацій України, а також за рахунок акумулювання Урядом коштів на рахунках в Національному банку України.

Довідково: під час проведення операцій з двостороннього котирування державних облігацій України у січні-квітні 2010 року банкам було продано державних облігацій (за номінальною вартістю) на суму 6,1 млрд. грн. та придбано – на суму 2,2 млрд. грн.

Обсяг коштів Уряду в національній валюті на рахунках в Національному банку України у січні-квітні 2010 року збільшився у 6 разів до 6,3 млрд. грн.

Враховуючи, що профіцит ліквідності на грошово-кредитному ринку має структурний характер, Національний банк України зобов’язав банки з 01.05.2010 формувати увесь обсяг обов’язкових резервів на окремому рахунку в Національному банку України (до цього на окремому рахунку банки формували 50% від суми обов’язкових резервів, що сформовані за попередній звітний період резервування).

Вчасно житі заходи дозволили не допустити надмірного зростання грошової пропозиції. Монетарна база в січні-квітні 2010 р. збільшилася на 2,6%, до 200,1 млрд. грн., грошова маса – на 4,9%, до 511,1 млрд. грн.

Попри помірні темпі розширення грошової маси, ліквідність банків була на достатньому рівня для відновлення процесів кредитування – обсяг коррахунків банків за 4 місяці 2010 року збільшився на 17,1% до 20,4 млрд. грн.

Про формування на ринку сприятливих умов для відновлення кредитування свідчить також зниження вартості кредитів. Цьому сприяло як власне збільшення пропозиції ресурсів на ринку, так і зменшення премії за ризик, яка була збільшена банками в період загострення ситуації на ринку.

Як результат, середньозважена вартість кредитів в національній валюті зменшилася з 19,6% до 15,6% при тому, що середньозважена вартість депозитів в гривні цей період зменшувалася меншими темпами – з 14,0% до 13,1%.

Одним з чинників, який сприяв зниженню ціни на кредитні ресурси, були активні дії Національного банку України щодо визначення орієнтиру вартості ресурсів на ринку. Так, в міру зниження інфляційного тиску, він відповідним чином коригував свої відсоткові ставки. Зокрема, середньозважена вартість ресурсів за усіма інструментами рефінансування зменшилася з 13,1% у січні до 12,2% у квітні, а середньозважена процентна ставка за операціями з мобілізації – з 7,9% до 5,6% відповідно.

Середньозважена за 4 місяці ставка за усіма інструментами рефінансування (12,3%) була нижчою за середньозважену ставку як в цілому за 2009 рік, так і за середньозважену ставку у будь-якому місяці минулого року.

Втім, позитивні тенденції, які відбулися на грошово-кредитному ринку поки що не призвели до активізації процесів кредитування – обсяг кредитних вкладень з початку року зменшився на 2,7% до 698 млрд. грн. Унаслідок відсутності платоспроможних позичальників банки значну кількість вільних ресурсів спрямують у фінансові інструменти, зокрема – в державні цінні папери.

Така динаміка кредитних вкладень в умовах зростання ліквідності банків зайвий раз свідчить про те, що монетарні та пруденційні заходи не можуть розглядатись як самодостатні чинники подолання кризових явищ в економіці та на фінансовому ринку. Лише поєднання прагматичної грошово-кредитної політики, позбавлених популізму економічних реформ і збалансованих державних фінансів спроможне забезпечити адекватну відповідь сучасним глобальним викликам і вивести економіку України на шлях сталого довгострокового зростання.

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини