Перейти до вмісту

Публікація

Заява Національного банку України

Виконуючий обов’язки міністра фінансів України І.І.Уманський 20.01.2010 перед представниками засобів масової інформації зробив заяву стосовно відмови Національного банку України виконувати нібито узгоджені з Міжнародним валютним фондом (далі – МВФ) домовленості про передавання Уряду України із золотовалютного резерву країни 2 млрд. дол. США, одержаних Національним банком України раніше в рамках програми «Стенд-бай», що підтримується МВФ.

Національний банк України вважає за необхідне заявити, що інформація, викладена І.І.Уманським, не відповідає дійсності.

Рішення Ради Директорів МВФ, ухвалене 30.12.2009, стосувалося лише питання модифікації критерію ефективності програми «Стенд-бай» з чистих міжнародних резервів на кінець 2009 року, тобто МВФ погодив зменшення нижньої межі чистих міжнародних резервів на суму 2 млрд. дол. США.

Жодних рішень стосовно переведення валютних активів від Національного банку України до Уряду України Рада Директорів МВФ не ухвалювала. Про це, зокрема, повідомлено в листі заступника директора Європейського департаменту МВФ Пола Томсена, відісланого 31.12.2009 і керівництву Уряду України, і Національному банку України. Це саме підтвердив у своїй заяві для засобів масової інформації 21.01.2010 Постійний представник МВФ в Україні Макс Альєр.

Що стосується роз’яснень М.Альєра щодо того, що керівництво країни може прийняти рішення про надання чи переведення або розміщення пасивів (зобов’язань) країни (у т.ч. пов’язаних із коштами, що були отримані від МВФ) серед різних внутрішніх організацій чи органів, Національний банк України вважає за необхідне звернути увагу на таке.

По-перше, таке надання чи переведення коштів має відповідати вимогам законодавства України, які регулюють питання взаємовідносин Уряду України та Національного банку України, у т.ч. щодо управління золотовалютним резервом та фінансування дефіциту державного бюджету. Зокрема, статті 48 та 54 Закону України «Про Національний банк України» унеможливлюють здійснення такого передавання коштів.

По-друге, незалежно від того, яка саме інституція від імені України отримала кошти МВФ, вони мають використовуватися відповідно до цілей програми «Стенд-бай» і зобов’язань, які в її рамках взяла на себе Україна. Механізм «Стенд-бай», який використовує МВФ в рамках співпраці з тими або іншими країнами, призначений для врегулювання короткострокових проблем платіжного балансу. Отримання коштів в рамках цього механізму не може розглядатися як джерело фінансування дефіциту державного бюджету країни-позичальника.

Погодження МВФ на використання Україною частини отриманих від МВФ коштів на фінансування дефіциту державного бюджету, яке Україна отримала в рамках першого та другого перегляду програми «Стенд-бай», супроводжувалося зобов’язаннями української сторони щодо спрямування цих коштів переважно на погашення зовнішніх боргових зобов’язань Уряду України. Тобто таке використання частини коштів у рамках програми «Стенд-бай» розглядалося, насамперед, у контексті сприяння врегулюванню проблем платіжного балансу України. Відповідний обсяг коштів на загальну суму 4,8 млрд. дол. США в еквіваленті був зарахований безпосередньо на рахунки Уряду.

Решта коштів (5,8 млрд. дол. США в еквіваленті), які Україна отримала відповідно до програми «Стенд-бай» у 2008 – 2009 рр., була спрямована на рахунок Національного банку України для їх можливого використання безпосередньо на цілі програми «Стенд-бай». Ці кошти, зокрема, призначені для забезпечення платежів суб’єктів неурядового сектору економіки з виконання ними своїх зовнішніх зобов’язань у період тимчасового дефіциту надходжень в Україну коштів в іноземній валюті. Водночас Національний банк України в разі потреби готовий продати необхідний обсяг іноземної валюти Міністерству фінансів України для забезпечення здійснення зовнішніх платежів Уряду України.

Національний банк України вважає за потрібне ще раз наголосити на тому, що під час використання золотовалютного резерву він керуватиметься виключно вимогами законодавства України.

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини