З метою інформування громадськості та вірного тлумачення стану зовнішньої платоспроможності та ліквідності країни Національний банк України запровадив оцінку короткострокового зовнішнього боргу України за залишковим терміном погашення.
Короткостроковий зовнішній борг за залишковим терміном погашення на певну дату – це сума платежів за зовнішніми зобов’язаннями країни, що мають бути реалізовані протягом наступного, за цією датою, року. Тобто короткостроковий (за залишковим терміном погашення) борг за складом включає короткостроковий борг (за первинним терміном погашення) та виплати за основною сумою довгострокового боргу (за первинним терміном погашення) протягом наступного року (без включення виплат за процентами).
Оцінки обсягу короткострокового зовнішнього боргу за залишковим терміном погашення здійснюються на базі статистичних даних за зовнішнім боргом та прогнозних показників платіжного балансу в частині виплат за довгостроковими зовнішніми зобов’язаннями (що в т.ч. базуються на Календарі планових платежів, який складається Національним банком України на основі інформації від комерційних банків).
Високі обсяги короткострокового зовнішнього боргу за залишковим терміном погашення на початку розвитку глобальної фінансової кризи виступали вагомим індикатором високої вразливості економіки України до змін зовнішніх фінансових умов. Так, станом на 1.10.2008 року, обсяги планових погашень за зовнішніми зобов’язаннями протягом наступного плинного року досягли свого максимуму - 51.2 млрд. дол. США (або 50% валового зовнішнього боргу). Такі високі значення були зумовлені значним зростанням запозичень на зовнішніх ринках протягом 2005-2008 років через поглиблення інтеграції України до світового фінансового простору.
Однак, на поточний момент строкова структура зовнішньої заборгованості України виглядає набагато безпечнішою через відсутність значних обсягів платежів у наступні 12 місяців. На 1.04.2010 року обсяг короткострокового зовнішнього боргу України за залишковим терміном погашення скоротився до 38.6 млрд. дол. США, а його частка у валовому зовнішньому борзі – до 37.5%.