Останнім часом Національний банк для регулювання ліквідності банків не використовував механізми, які передбачають ініціативне звернення банків та/або ухвалення рішень на індивідуальній основі, натомість використовує виключно стандартні монетарні механізми, а саме:
- постійно діючу кредитну лінію овернайт, у рамках якої будь-який банк, що має у власному портфелі державні цінні папери, може щоденно під їх заставу в автоматичному режимі отримати кредит рефінансування овернайт у розмірі не більше 70% від суми визначеного та сформованого банком згідно з установленими нормативами обсягу обов’язкових резервів на своєму кореспондентському рахунку в Національному банку за попередній звітний період резервування;
- щотижневі тендери з надання кредитів рефінансування на строк до 14 днів та до 90 днів. Графік проведення таких тендерів доводиться до відома банків на початку року на весь рік. На сьогодні надання кредитів рефінансування також здійснюється під заставу державних цінних паперів. Процедури проведення тендера передбачають рівні умови участі в ньому для усіх банків.
На сторінках Офіційного інтернет-представництва Національного банку України щодня публікується інформація про здійснення таких операцій, що включає обсяг наданих кредитів, кількість банків, які отримали підтримку ліквідності, процентну ставку та термін користування коштами.
Зазначаємо, якщо ліквідність банків є достатньою, то з їх боку може бути відсутнім попит на кредити рефінансування. У такому разі вони не подають заявки на участь у щотижневих тендерах. Зокрема, на тендери, що оголошувалися 6 серпня та 30 липня із терміном користування коштами до 14 днів, жодний банк не подав заявку на участь. На тендері, що відбувся 23 липня, банкам надано кредитів рефінансування на 878 млн. грн.
Що стосується тендерів на строк до 90 днів, то відбуваються один раз на місяць. Зокрема, 13 серпня на такому тендері надано 2 634 млн. грн., а на попередньому, що відбувся 16 липня, – 5 236 млн. грн.
Крім того, як зазначила цього тижня під час свого виступу у Верховній раді Голова Національного банку Валерія Гонтарева, протягом останніх двох місяців Національним банком не надавалися кредити рефінансування в рамках будь-якого іншого механізму. Так, зокрема, банкам не надавалися нові стабілізаційні кредити, а також не змінювалися умови раніше наданих кредитів.
Також нагадуємо, що Положення про надання Національним банком кредитів банкам для збереження їх ліквідності (затверджено постановою Правління Національного банку від 25.02.2014 №91) скасовано постановою Правління Національного банку від 28.05.2014 №318. Зазначений механізм використовувався Національним банком лише під час найбільшого загострення ситуації на грошово-кредитному ринку, після чого його подальше використання було визнане за недоцільне.