Звичайна версія сайту
Перейти до вмісту
Активність надавачів небанківських фінансових послуг скоротилася через війну – Огляд небанківського фінсектору за IІ квартал 2022 року

Активність надавачів небанківських фінансових послуг скоротилася через війну – Огляд небанківського фінсектору за IІ квартал 2022 року

У ІІ кварталі активність надавачів небанківських фінансових послуг надалі скорочувалася, обсяги основних фінансових послуг знизилися. Обсяги активів знизилися в усіх категорій фінансових установ, окрім страховиків. Частка НБФУ в загальних активах фінансового сектору, нагляд за яким здійснює НБУ, скоротилася на 0.4 в.п. до 11.8%.

Національний банк для налагодження ринкової дисципліни та захисту прав споживачів відновив застосування заходів впливу до учасників ринку небанківських фінансових послуг за неподання ними звітності, порушення окремих фінансових нормативів та здійснення ризикової діяльності, а також запровадив низку вимог до небанківських установ, що здійснюють торгівлю готівковою валютою. 

Про це йдеться в щоквартальному Огляді небанківського фінансового сектору.

Страхові компанії

У IІ кварталі 2022 року обсяг активів страховиків збільшився, незважаючи на зменшення кількості компаній на ринку. Водночас обсяги валових страхових премій та виплат із ризикових видів страхування скоротилися порівняно з І кварталом на 10% та 14% відповідно.

Обсяг валових премій страховиків життя у ІІ кварталі зменшився на 27%, натомість виплат –  зріс на 5%. Обсяг активів страховиків життя надалі зростав.

Страховики продемонстрували високу прибутковість у першому півріччі. Значну роль в цьому зіграло помітне скорочення інших, ніж операційних, витрат. 

Станом на 1 липня 2022 року 15 страховиків  порушували щонайменше один із нормативів платоспроможності та ризиковості операцій, проте деякі з них вже відновили свій фінансовий стан у ІІІ кварталі.

Кредитні спілки

У ІІ кварталі 2022 року обсяг активів та кількість кредитних спілок, що звітують, надалі скорочувалися. Обсяг кредитного портфеля у ІІ кварталі зменшився на 6%. 

Прибутковість кредитних спілок дещо зросла через значне скорочення витрат на резервування,   забезпечивши майже подвійне зростання нерозподіленого прибутку. Водночас тривало скорочення обсягів депозитів та додаткових пайових внесків на 7% та 1% за квартал відповідно.

Фінансові компанії та ломбарди

Близько чверті фінансових компаній та ломбардів не прозвітували про свою діяльність у ІІ кварталі. У сегменті відбулося різке скорочення обсягів усіх фінансових послуг: кредитування (фінансовими компаніями – на 57%, ломбардами – на третину), лізингу, факторингу. Гарантії практично не надавалися від початку повномасштабного вторгнення. Сектор фінансових компаній зафіксував мінімальний прибуток за перше півріччя 2022 року, однак переважна більшість компаній залишалася збитковою. Ломбардна діяльність у ІІ кварталі була збитковою.

Довідково

"Огляд небанківського фінансового сектору" – це щоквартальний інформаційний продукт, публікацію якого Національний банк України започаткував у жовтні 2020 року.

У центрі уваги – діяльність небанківських фінансових установ під регуляцією НБУ: страховиків, кредитних спілок, фінансових компаній та ломбардів. Огляд висвітлює ключові тенденції небанківського фінансового ринку і формує комплексне розуміння стану сектору.

 

Теги
Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини