Звичайна версія сайту
Перейти до вмісту
Банки оптимістично оцінюють динаміку фондування та планують нарощувати обсяг капіталу  –  результати першого Опитування про банківське фондування

Банки оптимістично оцінюють динаміку фондування та планують нарощувати обсяг капіталу – результати першого Опитування про банківське фондування

Національний банк розпочав оприлюднення результатів щоквартальних опитувань банків про фондування. Мета опитування – поглибити розуміння регулятором і учасниками ринку динаміки обсягів, структури та вартості зобов’язань й капіталу фінустанов.

Динаміка фондування є позитивною, строковість скорочується

У ІІ кварталі 2021 року 73% банків, які брали участь в опитуванні, відзначили збільшення загальних обсягів фондування. Обсяги коштів бізнесу зросли у 62% банків, коштів домогосподарств – у 89%. Водночас обсяги оптового фондування – випуск облігацій, залучення кредитів міжнародних фінансових організацій  чи материнських банків, довгострокового рефінансування тощо – збільшилися лише у 18% фінустанов.

У наступному кварталі більшість банків очікують зростання обсягів запозичень. Частка опитаних, що сподівається на збільшення фондування від домогосподарств, є вдвічі більшою, ніж тих, що очікують збільшення фондування від корпорацій. Також чверть респондентів прогнозують зменшення обсягів запозичень від населення, третина – від бізнесу.

У найближчі 12 місяців 38% банків планують залучати оптове фондування з метою узгодження строковості активів і зобов’язань, збільшення обсягу балансу та необхідності дотримуватися регуляторних вимог.

Дві третини респондентів відзначили несуттєве зниження середньої вартості залучень за квартал, переважно від домогосподарств; 14%  ̶  її незначне зростання. Оптове фондування не подорожчало для більшості респондентів.

У ІІІ кварталі банки прогнозують подальше незначне зниження вартості залучень за рахунок очікуваного здешевлення коштів, залучених від населення. Водночас ціна оптового фондування не зміниться.

Майже дві третини банків вказали на зменшення частки фондування в іноземній валюті за останні три місяці. Строковість залучених коштів також скоротилася. Ці тенденції зберігатимуться й у наступному кварталі.

Фінустанови планують нарощувати обсяг капіталу

За останній рік у 53% банків капітал зменшився,  у 47% опитаних зріс, водночас його вартість в цілому не змінилася. У наступні 12 місяців усі респонденти очікують нарощення обсягу капіталу. Основним фактором впливу на збільшення обсягу капіталу є прибутковість, для окремих банків – це також стратегічні плани зростання. Водночас регуляторні вимоги та зміни в економічному середовищі можуть стати чинниками зменшення обсягу капіталу.

Чверть респондентів очікує на незначне зниження вартості капіталу, решта прогнозують її незмінність в наступні 12 місяців.

Довідково

Поточне "Опитування про банківське фондування" проводилося із 17 червня до 09 липня 2021 року серед 24 менеджерів банків, відповідальних за управління пасивами. Частка опитаних фінустанов становить 91% у загальному обсязі пасивів банківської системи.  Звіт охоплює узагальнені оцінки та очікування респондентів про обсяги, вартість, строковість різних видів фондування та капіталу банку, а також факторів, що впливали на ці показники. Результати опитування відображають думку респондентів і не є оцінками чи прогнозами Національного банку України. Наступне опитування про банківське фондування стосовно очікувань на ІV квартал буде опубліковане в жовтні 2021 року.

 

Теги
Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини