Звичайна версія сайту
Бізнес зберігає оптимістичні оцінки та очікування ділової активності – результати опитування підприємств у липні

Бізнес зберігає оптимістичні оцінки та очікування ділової активності – результати опитування підприємств у липні

Бізнес у липні зберіг позитивні оцінки економічного стану своїх підприємств та перспектив діяльності на тлі продовження карантинних обмежень. Про це свідчить індекс очікувань ділової активності (ІОДА), який Національний банк розраховує щомісячно. За липень 2021 року він становив 50.8 порівняно з 51.6 у червні. Пожвавлення інвестиційної діяльності, зростання споживчого попиту, сприятлива зовнішня кон’юнктура, пом’якшення карантинних обмежень і прискорення темпів вакцинації позитивно впливали на очікування підприємств усіх секторів економіки.

Підприємства будівництва другий місяць поспіль найоптимістичніше серед інших секторів оцінювали свої результати на тлі сезонного пожвавлення діяльності з будівництва доріг і автострад, а також збільшення інвестиційного попиту на житлові та нежитлові будівлі. У липні секторальний індекс становив 55.6  порівняно з 58.1 у червні. Респонденти зберігають високі оцінки щодо обсягу будівництва та нових замовлень, а також значно поліпшили очікування щодо збільшення чисельності працівників.

Підприємства промисловості третій місяць поспіль оптимістично налаштовані щодо економічних перспектив своїх підприємств: у липні секторальний індекс становив 51.9 порівняно з 52.5 у червні. Респонденти прогнозують зростання обсягів виготовленої продукції, нових замовлень на продукцію, у тому числі експортних. Водночас  посилилися песимістичні оцінки щодо запасів сировини й матеріалів.

Підприємства сфери послуг дещо послабили оптимістичні настрої щодо власних економічних перспектив: секторальний індекс у липні знизився до 50.1 із 52.3 у червні. Респонденти стриманіше оцінюють зростання обсягів наданих послуг, нових замовлень та послуг у процесі виконання. Водночас уперше після вересня 2020 року очікується збільшення чисельності працівників.

Очікування підприємств торгівлі щодо власної економічної діяльності хоча й поліпшилися порівняно з попереднім місяцем, проте ще не досягли нейтрального рівня: секторальний індекс у липні зріс до 49.7 із 48.2. Респонденти оптимістично налаштовані щодо обсягу товарообороту та обсягу закупівлі товарів для продажу.

На тлі високих очікувань щодо зростання цін на сировину та матеріали, підприємства всіх секторів економіки прогнозують здорожчання власної продукції/послуг.

Оцінки щодо зайнятості різняться залежно від сектору, в якому працюють підприємства: збільшення чисельності працівників очікують підприємства будівництва та сфери послуг, натомість респонденти промисловості та торгівлі поки що зберігають песимізм у цьому питанні.

Довідково

Щомісячне опитування підприємств проводилося з 05 до 23  липня 2021 року. В опитуванні взяли участь 313 підприємств. Серед опитаних підприємств 41.9% – компанії промисловості, 31.3% – сфери послуг, 21.1% – торгівлі, 5.8% – будівництва, 34.5% респондентів – великі підприємства, 31.9% – середні, 33.5% – малі. 

39.9% опитаних підприємств здійснюють експортні та імпортні операції, 8.6% – здійснюють лише експортні операції, 16.0% – лише імпортні операції, 35.5% – не здійснюють зовнішніх економічних операцій.

Результати опитувань відображають лише думку респондентів–керівників підприємств, а не оцінки Національного банку України.

Щомісячний індекс очікувань ділової активності (ІОДА) – інструмент оперативної оцінки та відслідковування тенденцій розвитку економіки. Індекс розраховується на основі опитувань українських підприємств реального сектору економіки. 

На основі відповідей респондентів розраховуються щомісячні індекси очікувань ділової активності – секторальні (для кожного сектору економіки) та композитний, що характеризує економічний розвиток країни за місяць. Значення індексу на рівні 50 є нейтральним. Очікування є позитивними, якщо значення індексу перевищує нейтральний рівень.

Детальніше з результатами щомісячного опитування підприємств за липень 2021 року можна ознайомитися в підрозділі "Щомісячні опитування бізнесу" розділу "Публікації" офіційного Інтернет-представництва Національного банку.

Результати наступного опитування (за серпень) будуть опубліковані першого робочого дня вересня 2021 року.


 

Теги
Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини