Звичайна версія сайту
До переліку уповноважених банків зі зберігання запасів готівки Національного банку зможе потрапити більше банків

До переліку уповноважених банків зі зберігання запасів готівки Національного банку зможе потрапити більше банків

Національний банк України допустить системно важливі банки до участі у відборі банків, що залучатимуться до зберігання запасів готівки регулятора.

Відтепер Національний банк України здійснюватиме відбір банків, які залучатимуться до зберігання запасів готівки регулятора та проведення операцій із ними в усіх регіонах країни (далі – уповноважені банки), за одним із таких критеріїв:

  • держава володіє часткою статутного капіталу банку у розмірі понад 75%;
  • контрольний пакет банку належить міжнародним фінансовим та банківським установам, що мають міжнародний рейтинг інвестиційного класу, підтверджений у бюлетені однієї з провідних світових рейтингових компаній;
  • банк включено Національним банком до переліку системно важливих банків.

Водночас банки, що відповідають одному із цих критеріїв, не залучатимуться до зберігання запасів готівки Національного банку, якщо щодо них або до власників істотної участі в них/пов’язаних із ними осіб/їх кінцевих бенефіціарних власників застосовано санкції іноземними державами – членами Організації економічного співробітництва та розвитку, Європейським Союзом чи Україною.

Відповідні норми містить постанова Правління Національного банку від 14 серпня 2019 року № 106 “Про внесення змін до Положення про критерії та порядок відбору банків, які можуть залучатися до зберігання запасів готівки Національного банку України”[1].  Цей документ набирає чинності з 20 серпня 2019 року.

Нагадаємо, що сьогодні Національним банком України включено до переліку системно важливих 14 банків. Ці банки можуть звернутися до регулятора з клопотанням про надання їм статусу уповноваженого банку та у разі його отримання взяти участь у процесі забезпечення готівкового обігу за делегованою моделлю.

Довідково:

Національний банк України в межах реалізації Концепції організації готівкового обігу продовжує побудову делегованої моделі організації готівкового обігу із залученням уповноважених банків.

Суть делегованої моделі організації готівкового обігу полягає у тому, що Національний банк делегує частину функцій, які він виконує в регіонах, іншим учасникам ринку – банкам та Cash-in-Transit (СІТ)-компаніям.

Сьогодні функції зберігання запасів готівки Національного банку та проведення операцій із ними в усіх регіонах країни виконують підрозділи таких трьох уповноважених банків: Ощадбанк, Приватбанк, Райффайзен Банк Аваль.

 

[1] Положення про критерії та порядок відбору банків, які можуть залучатися до зберігання запасів готівки Національного банку України, затверджене постановою Правління Національного банку України від 28 вересня 2016 року № 389

Теги
Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини