Перейти до вмісту

Другий місяць поспіль платіжний баланс України зведено з профіцитом

У травні 2017 року другий місяць поспіль платіжний баланс України зведено з профіцитом у розмірі 357 млн. дол. США (у квітні – 970 млн. дол. США). Цьому сприяв суттєвий чистий приплив коштів за фінансовим рахунком, який компенсував дефіцит поточного рахунку платіжного балансу.

Дефіцит поточного рахунку становив 194 млн. дол. США в травні за попередніми даними, тоді як у травні минулого року сальдо було додатним (293 млн. дол. США). Від’ємне сальдо поточного рахунку в травні цього року пояснюється насамперед суттєвим зростанням обсягів енергетичного імпорту. Останнє стало причиною розширення дефіциту зовнішньої торгівлі товарами до 702 млн. дол. США (у травні минулого року дефіцит становив 133 млн. дол. США).

У травні зростання експорту у річному вимірі прискорилося до 21.4% р/р (у квітні цього ж року – 8.2%) насамперед завдяки відновленню зростання зовнішніх поставок продукції металургії. Експорт збільшився за всіма основними товарними групами, зокрема – продовольчих товарів (на 30.2%), чорних та кольорових металів (на 18.7%), мінеральних продуктів (на 29.3%), продукції машинобудування (на 12.2%) та хімічної промисловості (на 4.9%).

За п’ять місяців поточного року експорт зріс на 27.0%, тоді як за відповідний період минулого року відбулося скорочення на 12.7%.

Прискорення зростання імпорту товарів у травні до 40.9% р/р (у квітні – на 11.4%) відбулося насамперед у результаті нарощування енергетичного імпорту. Імпорт мінеральних продуктів у травні на тлі низької бази порівняння минулого року збільшився у 2.1 раза р/р (у квітні – у 1.6 раза), що було зумовлено суттєвим підвищенням імпорту природного газу (у 7.3 раза) та вугілля (у 2.4 раза). Зростання імпорту неенергетичних товарів (на 27.0% р/р) було зумовлене збільшенням обсягів імпорту продукції машинобудування (на 48.1%), хімічної промисловості (на 32.4%) та продовольчих товарів (на 21.6%). За січень –травень 2017 року імпорт товарів у річному вимірі зріс на 23.1%.

Загалом за підсумками січня – травня 2017 року дефіцит поточного рахунку платіжного балансу становив 1.1 млрд. дол. США та залишився майже на рівні відповідного періоду минулого року.

Чистий приплив коштів за фінансовим рахунком становив 556 млн. дол. США (у травні минулого року – 69 млн. дол. США) і був забезпечений приватним сектором. Зокрема, чисте зменшення зовнішньої позиції реального сектору (без урахування прямих іноземних інвестицій) становило 625 млн. дол. США. Основними чинниками цього були скорочення обсягів готівкової валюти поза банками (на 378 млн. дол. США), чисті залучення за портфельними інвестиціями (151 млн. дол. США) та збільшення чистої зовнішньої заборгованості за торговими кредитами (на 361 млн. дол. США).

У цілому за січень – травень 2017 року чисті надходження за фінансовим рахунком становили 1.8 млрд. дол. США (за аналогічний період минулого року – 1.0 млрд. дол. США).

Завдяки наявності профіциту зведеного платіжного балансу у травні тривало зростання міжнародних резервів України. Станом на 01 червня 2017 року вони становили 17.6 млрд. дол. США, що забезпечує фінансування імпорту майбутнього періоду протягом 3.7 місяця.

З оновленими даними за підсумками травня 2017 року можна ознайомитися у розділі Статистика зовнішнього сектору.

Детальніше про макроекономічні тенденції квітня читайте у новому інформаційному продукті "Макроекономічний та монетарний огляд" (червень 2017 року), який буде опубліковано 30 червня 2017 року.

Теги:

Теги:

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини