У Національному банку України відбувся відкритий дослідницький семінар, під час якого професор університетів Амстердаму та Цюріха Мігне Константінеску презентував два дослідження з оцінювання потенційного рівня виробництва, проведені у співавторстві з Ангом Д.М. Нгуєном із Банку Литви:
- Століття розривів (A Century of Gaps), в якому розглянута роль фінансової інформації в оцінюванні розриву виробництва у США упродовж більш ніж століття;
- Безробіття чи кредитування: Що визначає потенційний рівень? Результати для малої відкритої економіки з низьким рівнем фінансового розвитку (Unemployment or credit: Which one holds the potential? Results for a small open economy with a low degree of financialization), в якому досліджена важливість фінансової інформації в малій відкритій економіці.
У цих роботах проаналізована ефективність оцінювання розриву виробництва, тобто різниці між його фактичним і потенційним обсягом, з використанням даних США за 1870–2013 рр. Автори досліджень також запропонували власну методологію оцінки. Зокрема, дослідники розширили багатофакторну модель неспостережуваних компонентів (Multivariate unobserved component model), врахувавши вагу фінансової інформації як одного з факторів впливу на рівень виробництва в різні періоди.
Результати досліджень свідчать, що показник зростання рівня кредитування реального сектору економіки є фінансовою змінною, що містить необхідну інформацію для оцінювання розриву виробництва. Водночас чутливість розриву виробництва до динаміки таких кредитів змінюється у часі і зростає з початку 1990-х років. Ігнорування фінансової інформації сильно спотворює оцінку рівня потенційного виробництва у посткризовий період після 2007 року.
Інший важливий висновок – включення до моделі показників безробіття значно покращує оцінки розриву виробництва. Крім того, якщо інформація про безробіття враховується, додавання інформації про кредитування істотно не впливає на оцінки розриву виробництва у випадку малої відкритої економіки з низьким рівнем фінансового розвитку.
Національний банк запрошує потенційних доповідачів взяти участь у наступних семінарах.
Матеріали, що містять результати наукових досліджень (статтю та/або презентацію), резюме автора та бажану дату проведення семінару необхідно надіслати до відділу досліджень Департаменту монетарної політики та економічного аналізу на електронну адресу: [email protected].
Серію відкритих дослідницьких семінарів Національний банк України започаткував у липні 2015 року. Під час цих заходів представники академічних кіл, фахового та експертного середовища, міжнародних фінансових організацій, НБУ та інших центральних банків мають змогу представити результати своїх дослідницьких проектів та обговорити їх у тісному експертному колі.