Перейти до вмісту

Коментар Національного банку щодо рівня інфляції в травні 2016 року

У травні 2016 року споживча інфляція сповільнилася до 0.1% у місячному вимірі та до 7.5% у річному вимірі. Про це свідчать дані, опубліковані Державною службою статистики України.

Така зміна споживчих цін відповідала траєкторії уповільнення інфляції, опублікованій Національним банком України в Інфляційному звіті (квітень 2016 року).

Динаміку цін протягом місяця зумовлювали як загальна тенденція до послаблення інфляційного тиску, так і коригування адміністративно регульованих тарифів.

Свідченням загальної тенденції на послаблення інфляційного тиску було зниження базової інфляції до 0.2% у місячному вимірі та 8.8% у річному вимірі – дещо швидше, ніж очікувалося. Уповільнення базової інфляції, як і раніше, визначали зміцнення гривні, а також слабкий споживчий попит та ефекти від зниження цін на окремі сирі продовольчі товари.

Зокрема, овочі подешевшали на 5.8% за місяць завдяки сезонному розширенню пропозиції як за рахунок  ранніх овочів внутрішнього виробництва, так і імпорту. Також у травні знизилися ціни на молоко та молочну продукцію, що пов’язано насамперед з сезонним чинником та з утриманням низьких цін на молокопродукти на зовнішніх ринках. Низький споживчий попит та розширення пропозиції зумовили зниження цін на цукор.

Водночас відбулось сезонне подорожчання м’яса та м’ясопродуктів, а також яєць. За оцінками Національного банку, зростання цін перед пасхальними святами було враховане в показниках інфляції за травень. Як наслідок, ціни на сирі продукти харчування в травні загалом підвищилися на 0.2% у місячному вимірі.

У свою чергу, адміністративно регульовані ціни знизилися на 0.5% у місячному вимірі. З одного боку, з 1 травня ціни на газ для населення були знижені на 4.3%. З іншого боку, минулого місяця подорожчали тютюнові вироби та алкогольні напої, що пов’язано з відкладеними ефектами підвищення акцизів у І кварталі та ціновою політикою окремих виробників.

Через зростання світових цін на нафту продовжило дорожчати паливо на внутрішньому ринку (на 5.8% у місячному вимірі).

Динаміка споживчої інфляції та  складових цього показника підтверджує досяжність інфляційної цілі на кінець 2016 року (12% +/-3 в. п.).

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини