Звичайна версія сайту
Перейти до вмісту
Коментар Національного банку стосовно рішення Верховного Суду щодо "Златобанку"

Коментар Національного банку стосовно рішення Верховного Суду щодо "Златобанку"

Національний банк висловлює занепокоєння рішенням Верховного Суду від 5 лютого, яким, по суті, було визнано неправомірним рішення регулятора від 13 лютого 2015 року про віднесення ПАТ "Златобанк" до категорії неплатоспроможних.

Окрім скасування рішень регулятора судом зобов’язано Національний банк надати "Златобанку" строк, встановлений частиною сьомою статті 75 Закону України "Про банки і банківську діяльність", за винятком використаного строку, який вичерпаний, для проведення дій з фінансового оздоровлення банку після проведення заходів з його ліквідації.

Нагадуємо, що законами та нормативно-правовими актами України передбачено процедуру створення юридичної особи, яка має на меті здійснення банківської діяльності, регулювання цієї діяльності та ліквідацію банку. Водночас законодавством не передбачено механізму відновлення діяльності банку, у т.ч. за рішенням суду, відносно якого ухвалено рішення про відкликання банківської ліцензії та його ліквідацію.

"Національний банк переконаний, що скасування рішення про віднесення банку до категорії неплатоспроможних жодним чином не відновить а ні його платоспроможність, а ні довіру клієнтів. Водночас замість законодавчо визначеної ліквідаційної процедури судом породжується правова невизначеність, яка нівелює дію законів. Це, зі свого боку, призводить до порушення прав вкладників і кредиторів, які через подібні судові рішення, вже не будуть в змозі отримати в ході передбаченої законодавством ліквідаційної процедури банку свої кошти", - прокоментував начальник управління претензійно-позовної роботи юридичного департаменту НБУ Віктор Григорчук.

Національний банк, з огляду на норми статті 19 Конституції України, принципи правової визначеності та верховенства права сподівається, що Верховний Суд у своєму рішенні надасть вичерпну відповідь на питання законного способу виконання судового рішення, статусу ліквідаційної процедури банку тощо.

Наразі Національний банк очікує повного тексту рішення Великої Палати Верховного Суду, за результатами аналізу якого розгляне питання звернення до суду із заявою про роз'яснення судового рішення. Однак на сьогодні, як показує практика в подібних спорах, Національний банк на своє прохання так і не отримав від судів жодного роз’яснення власних судових рішень.

Довідково

13 лютого 2015 року правління Національного банку прийняло постанову №105 "Про віднесення Публічного акціонерного товариства "Златобанк" до категорії неплатоспроможних". 14 липня 2017 року постановою Окружного адміністративного суду м.Києва та постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 25 жовтня 2017 року вказане рішення Національного банку було скасоване. 

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини