Звичайна версія сайту
Перейти до вмісту
Національний банк обговорив з учасниками ринку перспективи створення спеціалізованого фінансового суду

Національний банк обговорив з учасниками ринку перспективи створення спеціалізованого фінансового суду

У Національному банку 11 березня відбувся круглий стіл за участі представників банківської, юридичної спільноти та зовнішніх експертів про доцільність створення в Україні спеціалізованого фінансового суду.

Відкриваючи захід, заступник Голови Національного банку Ярослав Матузка наголосив, що створення такого суду дозволить банкам ефективніше врегульовувати питання непрацюючих кредитів та загалом позитивно вплине на інвестиційне середовище.

"Понад 130 тисяч судових спорів в Україні – це спори, пов’язані з фінансовим сектором. Це четверта частина від всіх судових процесів. З огляду на проблематику ми ініціювали питання щодо необхідності створення спеціалізованого фінансового суду. Ми вважаємо, що від створення спеціалізованого фінансового суду виграють всі: кредитори, позичальники, вкладники та інвестори. Адже такий суд може стати дієвим механізмом захисту їхніх прав", – наголосив Ярослав Матузка.

За даними банків, на сьогодні розмір заборгованості, що є предметом судових спорів з позичальниками, становить 144 млрд грн, вкладниками – понад 18 млрд грн, інвесторами – 81 млн грн. Загальна ж сума предметів застави за такими позовами становить близько 14 млрд грн, а обсяг депозитів – 18 млрд грн.

"Національний банк має подвійний мандат на захист прав кредиторів та споживачів фінансових послуг. Тож ми повинні знайти правильний баланс для вирішення проблемних питань. На сьогодні банки активно говорять не лише про завантаженість судової гілки влади, але й інші проблеми: правозастосування чи ефективне виконання судових рішень для задоволення кредиторських вимог. Ми маємо напрацювати ефективний механізм для покращення роботи у цьому напрямку, і це може бути як спеціалізований фінансовий суд, так і окрема судова палата з розгляду фінансових спорів. Ми плануємо продовжувати цю дискусію з іншими представниками ринку та державними органами", – наголосив директор Юридичного департаменту Владислав Бедненко.

За словами начальника управління претензійно-позовної роботи Юридичного департаменту Віктора Григорчука, сьогодні судова система перевантажена значною кількістю фінансових спорів. Існує також проблема неукомплектованості судів різного рівня, або недостатності необхідної кваліфікації для розуміння тонкощів роботи фінансового сектору.

"Ми бачимо, як суди ухвалюють спірні рішення по суті, наприклад, як у випадку з оскарженням неплатоспроможності банків чи нарахуванням відсотків за кредитами, термін дії яких сплинув. Все це формує думку про те, що нам потрібно обговорити можливість створення спеціалізованого суду, який би розглядав всі фінансові спори, які існують в Україні", – наголосив Віктор Григорчук.

Під час круглого столу його учасники висловили свої думки щодо створення та функціонування спеціалізованого суду в Україні з урахуванням досвіду іноземних країн, обговорили актуальні у них проблемні питання в роботі судів та виконавчої служби, що мають негативний вплив на захист інтересів кредиторів та інвесторів та не сприяють покращенню виконання зобов’язань недобросовісними боржниками.

Основним підсумком заходу учасники визначили необхідність впровадження змін до законодавчих механізмів, пов’язаних із судовим захистом прав та інтересів кредиторів, порушених недобросовісними боржниками, а також виконанням отриманих рішень. Одним з них може бути і спеціалізований фінансовий суд. Національний банк зі свого боку продовжить відкритий діалог із учасниками ринку та органами державної влади щодо перспектив створення та діяльності такого суду.

У заході взяли участь представники Незалежної асоціації банків України, Асоціації українських банків, банків, що входять до них, Американської торгової палати в Україні, Європейської бізнес асоціації, а також фахівці від Міжнародного валютного фонду, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб,  Національної асоціації адвокатів України, Національної асоціації арбітражних керуючих України, Асоціації правників України.

 

Теги
Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини