Звичайна версія сайту
Національний банк підбив підсумки роботи страхового ринку у першому  півріччі 2022 року

Національний банк підбив підсумки роботи страхового ринку у першому півріччі 2022 року

Національний банк України узагальнив роботу страхового ринку у першому півріччі 2022 року та окреслив головні тенденції розвитку ринку.  

Щодо складу учасників

Станом на 1 вересня 2022 року на ринку працює 140 страховиків, 13 з яких – компанії зі страхування життя. З початку війни з ринку пішло 5 страховиків-учасників сегменту non-life.Трьом страховикам ліцензії були анульовані як захід впливу, один страховик добровільно залишив ринок та один страховик, хоча й був включений до реєстру, не отримав жодної ліцензії на здійснення страхової діяльності. Склад учасників ринку, що працює в сегменті страхування життя, не змінився.

Щодо активів та страхових резервів

Загальний обсяг активів страховиків порівняно з початком року (до військово агресії) майже не змінився і становив 65,7 млрд грн. Не зменшився ні розмір прийнятних активів, ні обсяг сформованих страхових резервів  (36,6 млрд грн).

Протягом дії воєнного стану страховики те тільки не зменшили, але й наростили обсяги ліквідних активів – з 14,9 млрд грн до 17,2 млрд грн.

Щодо змін обсягів бізнесу

Загальні підписані премії у першому півріччі 2022 року порівняно з аналогічним періодом минулого року скоротилися на 28% і становили 17,6 млрд грн. Зокрема, відбулося скорочення в сегментах:

  • non-life – на 29%;
  • страхування життя – на 15%.

Обсяги виплачених страхових виплат та відшкодувань знизилися в сегменті non-life (на 32%). Рівень виплат становив 34% та не змінився.

Динаміка показників за останні чотири квартали 2022 року свідчить про те, що найбільший спад обсягів діяльності припав на кінець І кварталу 2022 року.

У ІІ кварталі падіння продовжилось, але воно було менш стрімким – страховики змогли налагодити роботу в умовах війни.

Щодо змін у перестрахуванні

Операції вихідного перестрахування у першому півріччі 2022 року знизилися вдвічі – з 4,7 млрд грн до 2,3 млрд грн порівняно з аналогічним періодом минулого року.

Перестрахування всередині країни скоротилося вчетверо – з 1,9 млрд грн до 0,5 млрд грн.

Частка вихідного перестрахування в загальних страхових преміях скоротилася з 19% до 13%.

Водночас міжнародні страховики значно збільшили права вимоги до перестраховиків. Тож формування резервів не мало негативного впливу на прибутковість ринку.

Щодо зміни страхового портфеля

Драйвером підтримки страхового бізнесу стала «Зелена картка». За період війни цей вид страхування зріс на 76%. Якщо станом на 1 липня 2021 року у структурі страхового портфеля цей вид страхування становив 0,9 млрд грн, то на 1 липня 2022 року – 1,5 млрд грн.

Загалом у першому півріччі 2022 року в Україні 44% (7,6 млрд грн) страхових премій становило автострахування («автоцивілка», «Зелена картка», КАСКО). Цікаво, що за зменшення обсягів наданих послуг частка цих видів страхування в портфелі навіть збільшилася. У першому півріччі 2021 року вона становила 36% (8,9 млрд грн).

Загалом у першому півріччі ризикові страховики показали високу прибутковість. Значну роль у цьому відіграло помітне скорочення витрат (крім операційних). Страховики життя за результатами кварталу отримали значний прибуток.

Щодо подальших дій регулятора

Для підтримання позитивних тенденцій, що сформувалися на ринку, Національний банк слідкуватиме за дотриманням страховиками вимог до належного та своєчасного розкриття інформації про свій фінансовий стан, обов'язкових фінансових нормативів, а також належним виконанням страховиками зобов'язань за укладеними договорами страхування. Крім того, здійснюватиметься оперативний моніторинг критичних показників діяльності страховиків та проводитимуться спеціалізовані дослідження ринку.

 «Ринок страхування гідно проходить випробування війною. Вона стала тим каталізатором, який показав реальний стан справ кожного страховика. Фінансово стійкі компанії продовжили свою діяльність, налаштували роботу і забезпечили виконання своїх зобов’язань перед споживачами. Такі компанії довели свою життєздатність і готові працювати на ринку й  надалі, навіть в умовах війни», – сказав заступник Голови НБУ Ярослав Матузка.

Докладніше – в Огляді страхового ринку за перше півріччя 2022 року.

 

Теги
Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини