Звичайна версія сайту
Перейти до вмісту
Національний банк продовжує регулярний діалог з бізнес-спільнотою

Національний банк продовжує регулярний діалог з бізнес-спільнотою

Національний банк продовжує діалог з бізнесом, відтепер – на щоквартальній основі. Формат спілкування є максимально прикладним та продуктивним. Провідні українські бізнес-асоціації – Європейська бізнес асоціація (EBA), Американська торгівельна палата (ACC) та Спілка українських підприємців – збирають на рівні керівників актуальні питання бізнесу, визначають ключові теми обговорення та вносять їх на зустріч. Члени Правління регулятора під час зустрічі коментують питання, пропонують рішення, пояснюють нововведення, анонсують найближчі плани.

Наразі відбулися перші робочі зустрічі з представниками EBA та АСС.

"Національний банк вдячний українському бізнесу за стійкість і надзвичайну адаптивність. Ми  відкриті до регулярної взаємодії. Ми цінуємо відвертий діалог та можливість отримати зворотний зв'язок напряму від представників бізнесу. Конструктивне обговорення питань, що найбільше турбують бізнес, є надзвичайно важливим, зокрема й під  час ухвалення рішень щодо  політики регулятора", – наголосив Голова НБУ Андрій Пишний, звертаючись до учасників зустрічей.

Голова Національного банку і його заступники обговорили з бізнес-асоціаціями широке коло питань, зокрема поточну макроекономічну ситуацію, валютне регулювання та плани регулятора в напрямі валютної лібералізації.

Поточна макроекономічна ситуація в Україні

Інфляція знижується четвертий місяць поспіль – до 17,9% річних у квітні 2023 року. Сповільненню інфляції сприяли, зокрема, поліпшення очікувань та позитивний вплив на валютний ринок  заходів НБУ, спрямованих на зростання привабливості гривневих активів.

Міжнародна підтримка є важливою складовою забезпечення макрофінансової стійкості України. Укладення програми розширенного фінансування з МВФ в умовах безпрецедентної невизначеності є потужним сигналом для інших партнерів та відправною точкою для української влади у виконанні взятих на себе зобов'язань.

Значні анонсовані обсяги міжнародної допомоги та активізація внутрішнього боргового ринку сприятимуть уникненню емісійного фінансування бюджетного дефіциту в поточному році. На це спрямовані спільні зусилля Національного банку та уряду.

Обсяг міжнародних резервів України сягнув рекордних за 11 років майже $36 млрд завдяки суттєвій міжнародній фінансовій підтримці та поліпшенню ситуації на валютному ринку.  Разом із поліпшенням низки макроекономічних показників, зокрема стійким дезінфляціним трендом це створює підґрунтя для поступового пом’якшення валютних обмежень та переходу до гнучкого обмінного курсу за умови, якщо це не створюватиме загроз для стабільного функціонування фінансової системи.

Плани Національного банку щодо пом'якшення валютних обмежень

Національний банк з початку повномасштабного вторгнення запровадив адміністративні обмеження з метою зберегти контрольованість валютного ринку, захистити золотовалютні резерви, запобігти непродуктивному відпливу капіталу та сприяти зниженню девальваційного тиску, водночас створивши умови для забезпечення економічної діяльності.

Однак із часом ефективність таких обмежень послаблюється, натомість обмежувальний вплив на економічну активність посилюється. Отже, проведення валютної лібералізації в осяжній перспективі стає дедалі актуальнішим.

Національний банк розробляє дорожню карту послаблення валютних обмежень. Вона є одним із елементів стратегії валютно-курсової політики, яка також включатиме в себе питання відновлення курсової гнучкості та повернення до інфляційного таргетування.  Підготовка стратегії є структурним маяком нової програми розширеного фінансування з МВФ, який має бути виконаний до кінця червня 2023 року.

Дорожня карта визначатиме пріоритетність пом'якшення валютних обмежень, ураховуючи баланс переваг та недоліків від їх застосування. Насамперед послаблюватимуться ті обмеження, що найбільше викривлюють ринкові механізми та/або заважають нормальній бізнес-діяльності.

Спочатку вживатимуться заходи, спрямовані на мінімізацію множинності курсів, послаблення обмежень за торговими операціями, а також заходи зі сприяння надходження нових позик та інвестицій. Заходи, пов'язані з питаннями торгового фінансування та валютних ризиків банків, а також послаблення обмежень за капітальними операціями, запроваджуватимуться на наступних етапах валютної лібералізації.

Пом'якшення тимчасових валютних обмежень відбуватиметься поступово та не прив'язуватиметься до конкретних дат. Під час ухвалення відповідних рішень Національний банк орієнтуватиметься на наявність необхідних макроекономічних передумов та ґрунтовний аналіз впливу таких кроків на валютний ринок та економіку.

"Ми свідомі того, що адміністративні обмеження виконують, але поступово вичерпують свою функцію. Наразі бізнес потребує "валютного кисню" для ще більшої адаптивності та розвитку. Водночас воєнні ризики залишаються вагомими, а валютні ресурси – обмеженими. Ми ухвалюватимемо рішення про послаблення тих чи інших валютних обмежень, зважаючи на те, яку додану вартість це матиме для української економіки. Будемо рухатися так швидко і амбітно, як нам дозволятимуть макроумови, маючи головним пріоритетом збереження макрофінансової стабільності ", – підкреслив Андрій Пишний.

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини