Звичайна версія сайту
Перейти до вмісту
Рада директорів МВФ ухвалила програму розширеного фінансування для України обсягом 15,6 млрд дол. США та затвердила перший транш у сумі 2,7 млрд дол. США

Рада директорів МВФ ухвалила програму розширеного фінансування для України обсягом 15,6 млрд дол. США та затвердила перший транш у сумі 2,7 млрд дол. США

Рада виконавчих директорів Міжнародного валютного фонду 31 березня 2023 року затвердила чотирирічну програму для України "Механізм розширеного фінансування" (The Extended Fund Facility, EFF) обсягом 11,6 млрд спеціальних прав запозичень (далі – СПЗ), що становить близько 15,6 млрд дол. США.

Ця програма є частиною загального пакета підтримки України міжнародними партнерами на суму 115 млрд дол. США. Отримання відповідних фінансових запевнень від міжнародних партнерів стало результатом спільних зусиль Президента України, українського уряду, НБУ та МВФ протягом останніх місяців.

Рішення Ради директорів МВФ передбачає негайне виділення першого траншу Україні в розмірі 2 млрд СПЗ (2,7 млрд дол. США). Надалі транші виплачуватимуться за результатами щоквартальних переглядів програми. Загалом цього року Україна має змогу отримати від МВФ три транші на загальну суму 3,3 млрд СПЗ (4,5 млрд дол. США).

Ключовою метою нової програми з МВФ є підтримання фіскальної, зовнішньої, цінової та фінансової стабільності в умовах надзвичайно високого рівня невизначеності, відновлення боргової стійкості в перспективі як за базовим, так і за песимістичним сценаріями.

Програма також спрямована на просування реформ та зміцнення інституцій з метою стимулювання сталого довгострокового економічного зростання на тлі післявоєнної відбудови та набуття Україною членства в ЄС.

З огляду на надзвичайно високий рівень невизначеності, спричинений війною росії проти України, програма EFF реалізовуватиметься у два етапи.

На першому етапі програми зусилля спрямуватиметься на збереження макроекономічної та фінансової стабільності в умовах війни, щоб зміцнити потенціал України на її шляху до Перемоги.

Зокрема, монетарна політика фокусуватиметься на забезпеченні стійкого зниження інфляції та стабільності обмінного курсу, ураховуючи необхідність збереження достатнього рівня міжнародних резервів. Коли сформуються необхідні передумови, НБУ розпочне поступовий перехід до більш гнучкого обмінного курсу, пом’якшить валютні обмеження та повернеться до інфляційного таргетування. Подальші кроки за кожним із цих напрямів базуватимуться на відповідній стратегії, розроблення якої є одним зі структурних маяків програми.

Крім того, НБУ фокусуватиме зусилля на управлінні ліквідністю, стимулюванні конкуренції між банками за строкові депозити і в такий спосіб зміцнюватиме механізм монетарної трансмісії та підвищуватиме привабливість гривневих активів, що є важливою передумовою для сталого зниження інфляції.

Національний банк також здійснюватиме заходи для збереження фінансової стабільності в довгостроковій перспективі. Зокрема, за стабілізації ситуації НБУ здійснить діагностичне обстеження банків для проведення зваженої та послідовної оцінки банківських активів. З метою кращого розуміння поточної ситуації в банківській системі та отримання інформації для визначення пріоритетів банківського нагляду НБУ проведе до кінця грудня 2023 року оцінку активів та аналіз платоспроможності тих банків, які сфокусували 90% активів всієї банківської системи.

До кінця червня 2023 року передбачається оновлення Стратегії розвитку фінансового сектору для напрацювання плану безпечного та швидкого згортання надзвичайних заходів з одночасним відновленням бухгалтерських та пруденційних норм. Стратегія визначатиме майбутні пріоритети фінансової системи, зокрема для державних установ. Ключові елементи цієї стратегії включатимуть:

  • скоординовані кроки для безпечного згортання надзвичайних заходів;
  • діагностику для кількісної оцінки вартості банківських активів та пріоритетів урегулювання непрацюючих кредитів;
  • механізми безпечного вирішення будь-яких потенційних вразливостей;
  • пріоритетний план дій для моніторингу та вирішення проблеми високого рівня непрацюючих кредитів;
  • належно розроблені плани на випадок непередбачуваних обставин для реагування на потенційні майбутні потрясіння;
  • пріоритетне перенесення банківських норм ЄС;
  • механізми координації дій між ключовими стейкхолдерами.

Крім того, НБУ й надалі докладатиме зусиль для зміцнення банківського регулювання та нагляду, наближаючи українські регуляції до законодавства (Acquis) ЄС, та оперативно перейде до застосування ризик-орієнтованого підходу в банківському нагляді.

На другому, повоєнному, етапі програми фокус зміститься на амбітніші структурні реформи для зміцнення макроекономічної та фінансової стабільності, підтримання поствоєнної відбудови, сприяння сталому довгостроковому зростанню та прискорення вступу України до ЄС.

Передбачається, що Національний банк повернеться до довоєнної рамки монетарної політики, включаючи, зокрема, плаваючий обмінний курс і таргетування інфляції.

Важливим елементом програми є підтримання фінансової незалежності НБУ та відсутність емісійного фінансування державного бюджету. Програмою визначено, що бюджетний дефіцит має повністю фінансуватися надходженнями від міжнародних партнерів і залученнями уряду на внутрішньому ринку. Навіть у разі виникнення несподіваних критичних потреб у фінансуванні або затримки зовнішніх виплат передбачається вжиття додаткових заходів, таких як використання надлишкових коштів на депозитах уряду та запозичення додаткових коштів на ринку державного боргу перед поверненням до емісійного фінансування як опції останньої надії.

МВФ відзначив успішні дії української влади в забезпеченні макроекономічної та фінансової стабільності навіть в умовах безпрецедентних викликів повномасштабної війни.

Успішне виконання Моніторингової програми із залученням Ради директорів МВФ продемонструвало здатність української влади впроваджувати розумну економічну політику, незважаючи на ці складні обставини.

«Нова програма з МВФ стане зеленим світлом для масштабного фінансування від міжнародних донорів та партнерів для відбудови України. Але програма не лише про це. Вона насамперед про надзвичайну підтримку України світом у довгостроковій перспективі та про визнання нашої спроможності діяти ефективно навіть у часи великої невизначеності. Ця програма про можливість знизити рівень цієї невизначеності та прискорити повернення до нормальної ринкової роботи економіки, фінансового ринку й перейти до відбудови.

Це підтверджує, що розвиток країни, її курс на якісне реформування та на євроінтеграцію не можна зупинити, як би того не хотів ворог. Умови програми відповідають нашим цінностям, адже вони допоможуть зберегти та відбудувати Україну за реалізації будь-якого сценарію з мільйону запропонованих невизначеністю варіантів. Я вітаю команду України та дякую нашим партнерам!», – прокоментував Голова Національного банку України Андрій Пишний.

Довідково

Рішенню Ради директорів МВФ щодо затвердження нової програми "Механізм розширеного фінансування" передувала угода на рівні персоналу (Staff-Level Agreement, SLA), досягнута 21 березня 2023 року.

 

Теги
Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини