Перейти до вмісту

Національний банк провів зустріч із керівниками підприємств реального сектору економіки

23 червня Національний банк вперше провів зустріч з керівниками підприємств, які беруть участь в опитуваннях щодо ділових очікувань. У семінарі взяли участь 30 учасників із різних регіонів України, які представили економіку за усіма основними видами економічної діяльності, зокрема, переробну та добувну промисловості, енергопостачання, будівництво та інші види економічної діяльності.

У рамках заходу Департаментом статистики та звітності було представлено попередні результати опитування підприємств у II кварталі поточного року. Представники Національного банку розповіли учасникам семінару про те, чим керується НБУ у процесі прийняття рішень з монетарної політики, чому було необхідно провести реформування банківської системи та що зроблено для зменшення ризиків для фінансової стабільності, а також про плани НБУ щодо лібералізації валютного ринку.

Спікерами під час семінару виступили як керівники вищої ланки Національного банку, так і керівники підрозділів, які безпосередньо проводять кон’юнктурні опитування, готують аналітичні звіти щодо ділових очікувань підприємств України, керівники проектів та програм, що реалізуються в НБУ.

Відкриваючи семінар, заступник Голови НБУ Дмитро Сологуб наголосив на тому, що участь керівників підприємств у кон’юнктурних опитуваннях Національного банку дуже важлива для регулятора: «Для Національного банку співпраця з реальним сектором економіки не менш важлива, ніж співпраця з фінансовими установами. Розуміння ваших очікувань дає нам можливість будувати реалістичні прогнози та приймати правильні рішення, зокрема з монетарної політики».

Зі слів Дмитра Сологуба, продовження та розвиток такої співпраці буде корисним як для НБУ, так і для бізнесу: «Наша ціль – щоб бізнес міг раціонально оцінювати не лише поточну ситуацію, але й розуміти ситуацію, яка буде через півроку-рік. Так працює бізнес у всьому цивілізованому світі. І так має бути в Україні» – зазначив заступник Голови НБУ.

Директор Департаменту статистики та звітності Юрій Половньов розповів учасникам семінару про модернізацію статистичної функції Національного банку, про плани та проекти, які наразі реалізуються, про розвиток методичних підходів та інструментарію проведення опитувань. «За останні два роки ми зробили надзвичайно великий крок у процедурах опитування. Суттєво зріс рівень автоматизації нашої співпраці – зараз понад 75% усіх анкет респонденти заповнюють в електронній формі», - розповів він.

Тематика заходу охопила усі найактуальніші питання, що сьогодні стосуються діяльності бізнесу. Зокрема, директор Департаменту монетарної політики та економічного аналізу Сергій Ніколайчук окреслив учасникам семінару роль очікувань у системі прийняття рішень з монетарної політики, яка базується на правилах режиму інфляційного таргетування. «В основі нового монетарного режиму – довіра, яку ми крок за кроком завойовуємо своїми діями та своїми рішеннями. Ми керуємось правилом: «Говори про те, що робиш, та роби те, про що говориш. Тільки так можна завоювати довіру громадян та бізнесу, тільки так вони будуть довіряти прогнозам та рішенням центробанку», – зазначив Сергій Ніколайчук.

У виступі директор Департаменту фінансової стабільності Віталія Ваврищука йшлося про хід реформи банківської системи та політику НБУ із забезпечення фінансової стабільності. Відповідаючи на запитання керівників підприємств щодо перспектив відновлення повноцінного кредитування, він зазначив, що наразі проблема лежить не у площині нестачі у банків коштів, чи їх небажанні кредитувати бізнес, а в обмеженій кількості платоспроможних позичальників.

«Зараз банки конкурують за якісних позичальників, тобто таких, які мають прийнятний рівень боргового навантаження, спроможні обслуговувати вже взяті зобов’язання та нові кредити. У багатьох позичальників показники відношення боргу до операційного прибутку надвисокі», - розповів Віталій Ваврищук. При цьому він наголосив, що банківська система повністю готова відновити кредитування: «Кризу в банківській системі ми подолали, зараз вона є прибутковою, ліквідною, ризики у банківській діяльності суттєво знизились – банки готові кредитувати».

Начальник відділу кон’юнктурних опитувань Ольга Вознюк розповіла учасниками про досвід НБУ у проведенні опитувань, про світові практики та підходи, про розвиток системи опитувань, який відбувся у рамках трансформаційних процесів у НБУ, а також про плани регулятора. За її словами, Національний банк має понад десятирічний досвід проведення опитувань підприємств щодо їх ділових очікувань.

«Зараз опитування, що проводить НБУ відповідають найкращим світовим стандартам. Вибірка для опитувань становить близько 700 підприємств, які представляють 22 регіони України за всіма видами економічної діяльності» – зазначила Ольга Вознюк. Також вона розповіла про розвиток опитувань у напрямі посилення їхньої технологічності та зручності: «Завдяки запровадженню веб-технологій при отриманні інформації від респондентів вдалося перейти до нового формату звіту за результатами опитувань підприємств у цілому по Україні та зосередитись на створенні нових продуктів».

Головний економіст відділу кон’юнктурних опитувань Дмитро Оголь презентував попередні результати опитування підприємств щодо їх макроекономічних очікувань у ІІ кварталі поточного року. Він зазначив, що в цілому респонденти поліпшили свої макроекономічні очікування на наступні 12 місяців – вони очікують зростання обсягів виробництва товарів та послуг, уповільнення темпів інфляції та зміцнення обмінного курсу гривні до долара США.

Старший економіст відділу кон’юнктурних опитувань Анастасія Назаренко розповіла про інструмент оцінювання ділової активності підприємств, розроблений та запроваджений НБУ – індекс ділових очікувань підприємств України. Індекс ділової активності не має аналогів в Україні та розраховується за результатами опитувань. Він досить точно показує динаміку економічного циклу на один-два квартали вперед, відтак може використовуватися в економічних прогнозах, зокрема, зміни ВВП.

Головний економіст відділу кон’юнктурних опитувань Наталія Шукало розповіла учасникам семінару про попередні результати опитування підприємств у ІІ кварталі поточного року щодо цінової політики та витрат підприємств, їх плани щодо необхідності та джерел залучення додаткового фінансування їх діяльності.

У рамках семінару учасники обговорили ще одне важливе для бізнесу питання – необхідність реформування системи валютного регулювання. Запрошений на захід керівник проектів та програм Департаменту відкритих ринків Емал Бахтарі розповів про плани регулятора щодо подальшої валютної лібералізації, а також про концепцію побудови нової системи валютного регулювання, яка має замінити застарілу, громіздку, зарегульовану та надмірно забюрократизовану систему валютного регулювання та контролю.

З відео та презентаціями до виступів спікерів семінару можна ознайомитися за посиланням.

Теги:

Теги:

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини