Національний банк України розпочинає роботу над створенням Галузевого державного архіву НБУ.
Рішення про створення Галузевого державного архіву НБУ Кабінет Міністрів України ухвалив 15 серпня відповідною постановою на підставі спільного подання Міністерства юстиції України та Національного банку України. Питання створення такого архіву також врегульовано змінами до Законів України "Про Національний архівний фонд та архівні установи" та "Про Національний банк України".
Згідно зі змінами, унесеними до зазначених вище законів, Національний банк забезпечуватиме зберігання у Галузевому державному архіві НБУ архівних документів Національного банку України та банків, а також визначатиме правила приймання архівних документів банків на зберігання.
"Згідно із законодавством України Національний банк має зберігати архівні справи банків. Це понад мільйон справ. Створення Галузевого державного архіву НБУ виведе на якісно новий рівень нормативно-методологічне забезпечення суб’єктів фінансового ринку та дасть змогу Національному банку забезпечити надійне зберігання та облік архівних документів", – прокоментував заступник Голови Національного банку України Ярослав Матузка.
Ярослав Матузка наголосив, що рішення Кабінету Міністрів України про створення Галузевого державного архіву НБУ – перший крок до втілення однієї зі стратегічних цілей Національного банку України, досягнення якої забезпечить:
- створення єдиних методологічних та методичних засад унормування в нормативно-правових актах Національного банку порядку організації діловодства та ведення архівної справи в банках;
- зберігання документів Національного банку, банків України, неплатоспроможних та ліквідованих банків, а також документів Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг;
- організацію та ведення державного обліку документів Національного архівного фонду та створення умов для користування ними;
- погодження облікових архівних документів* Національного банку, банків України, неплатоспроможних банків, ліквідація яких здійснюється Фондом гарантування вкладів фізичних осіб.
Наразі Національний банк напрацьовуватиме концепцію втілення цього амбітного проєкту, який відповідатиме міжнародній практиці ведення архівної документації, а також – нормативно-правову базу для функціонування Галузевого державного архіву НБУ.
Наступним етапом стане напрацювання проєкту реконструкції будівлі для зберігання архівних документів та, власне, проведення реконструкції.
"Створення Галузевого державного архіву передбачається до 2025 року включно. Водночас ми розуміємо, що триває війна, тож терміни реалізації залежатимуть від ситуації в країні", – наголосив Ярослав Матузка.
На сьогодні в Національному банку зберігається 1,5 млн справ, із яких: 0,6 млн справ Національного банку, 0,8 млн справ неплатоспроможних та ліквідованих банків та 0,1 млн справ Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.
Загалом Національний банк є зберігачем документів 180 неплатоспроможних та ліквідованих банків. Водночас Фонд гарантування вкладів фізичних осіб здійснює заходи щодо виведення з ринку ще 53 неплатоспроможних банків, документи яких передаватимуться на зберігання до Галузевого державного архіву НБУ.
Нагадаємо, раніше Національний банк упровадив інформаційну систему "Електронний архів НБУ".
За підключення та інтеграції банків і органів державної влади з цією системою планується забезпечити автоматизацію основних функцій архіву, оцифрування архівних документів, легкість та зручність доступу.
* Описів справ постійного зберігання, описів справ з кадрових питань (особового складу), номенклатур справ, інструкцій з діловодства, положень про служби діловодства, архівні підрозділи та експертні комісії, актів про вилучення для знищення документів, не внесених до Національного архівного фонду.