Національний банк України та Міністерство фінансів України завершили здійснення правочину з державним боргом (репрофайлінг) шляхом обміну облігацій внутрішніх державних позик (ОВДП), що є у власності Національного банку, на нові ОВДП.
Загальний обсяг портфелю ОВДП у власності НБУ наразі становить 360,6 млрд грн, з яких під репрофайлінг підпали облігації номіналом 219,6 млрд грн. Приблизно 145,2 млрд грн від загального портфелю ОВДП були конвертовані у довгострокові гривневі облігації різної строковості з прив’язкою дохідності до рівня інфляції, і ще близько 74,4 млрд грн - у довгострокові гривневі облігації різної строковості погашення з фіксованими процентними ставками. Решта портфеля залишилась без змін (з фіксованим рівнем дохідності).
"Погашення облігацій, за якими було проведено репрофайлінг, відбуватиметься рівномірно – приблизно по 12 млрд грн щороку до 2047 року. Такий підхід до погашення основної суми боргу дозволить рівномірно розподілити навантаження на Державний бюджет протягом 30 років", – пояснив Міністр фінансів Олександр Данилюк.
При цьому наявність одночасно облігацій з фіксованою та плаваючою ставками забезпечить диверсифікацію відсоткового ризику. Тобто у разі зниження ринкових відсоткових ставок Міністерство фінансів буде платити менше за рахунок наявності облігацій з плаваючою ставкою, а у разі підвищення ставок на ринку наявність облігацій з фіксованою ставкою буде стримувати вартість запозичень.
"Водночас за рахунок прив’язки виплат за частиною облігацій до рівня інфляції, репрофайлінг буде сприяти проведенню виваженої фіскальної політики, узгодженої з цілями НБУ щодо забезпечення низької та стабільної інфляції", – зауважив заступник Голови Національного банку Олег Чурій.
На додаток, наявність ОВДП з фіксованою дохідністю та різними строками погашення в портфелі дасть змогу НБУ використовувати їх для проведення монетарних операцій в разі виникнення такої необхідності.