Національний банк України сьогодні, 3 листопада 2017 року, презентував пам’ятну монету "500-річчя Реформації".
Про особливості нової памятної монети розповів директор Департаменту грошового обігу Національного банку Віктор Зайвенко під часурочистого Форуму “Реформація: уроки історії та завдання на майбутнєˮ.
"Карбування державою пам’ятних монет монети є своєрідним показником не лише політичного суверенітету, але і національним брендом країни, завдяки якому відбувається культурна ідентифікація емітента, її взаємодія з іншими культурами. Національний банк України завжди з великою увагою відноситься до прагнень українців до відродження духовності і толерантно ставиться до відзначення духовних та культурних скарбів і пам’яток, видатних діячів і подій різних конфесій. Тому Національний банк України не обминув подію такого рівня і здійснив випуск в обіг пам’ятної монети "500-річчя Реформації", – зауважив він.
Віктор Зайвенко зазначив, що випуск монети в обіг – це складна, довготривала колективна праця багатьох людей – від художника, який генерує ідею, до скульптора, гравера, карбувальника та багатьох інших працівників Банкнотно-монетного двору НБУ: "Працюючи над цією монетою ми провели багато консультацій щодо ескізу монети. Всього було створено десять ескізів, а переможцями, що у результаті створили ескіз цієї монети, стали київські художники групи АртТріум – Володимир Таран, Олександр Харук, Сергій Харук. Бездоганну роботу із втілення творчого задуму художників у монетний витвір мистецтва виконав колектив Банківсько-монетного двору України: cкульптором монети виступив Володимир Атаманчук, програмне моделювання здійснив Віталій Андріянов".
Директор Департаменту грошового обігу Національного банку Віктор Зайвенко подякував усім, хто виступив з ініціативою випуску пам’ятної монети та надавав допомогу Національному банку під час її створення.
Він продемонстрував присутнім пам’ятну монету "500-річчя Реформації" та розповів, що цю монету номіналом 5 гривень виготовлено з нейзильберу, категорія якості карбування – "спеціальний анциркулейтед", маса – 16,5 г, діаметр – 35,0 мм, тираж – 40 000 штук. Гурт монети – рифлений.
На аверсі пам’ятної монети "500-річчя Реформації" на дзеркальному тлі розміщено хрест, ліворуч – стилізований аркуш розгорнутої Біблії, переклад якої німецькою мовою зробив Мартін Лютер, в композиції аверсу присутня закладка з українським орнаментом що знаменує собою приналежність України до загальноєвропейського процесу творення нової церкви. Праворуч від хреста розміщено п’ять тез Мартіна Лютера: тільки писання; тільки віра; тільки благодать; тільки Христос; тільки Богові слава.
На реверсі монети на червоно-чорному тлі (використано тамподрук – вид кольорового друку, що додає особливої унікальності цим монетам), що символізує драматизм того часу, розміщено розп’яття, а праворуч – портрет Мартіна Лютера, який тримає в руці аркуш зі своїми тезами.
Відео про пам’ятну монету “500-річчя Реформаціїˮ – за посиланням.