Звичайна версія сайту
Перейти до вмісту
Національний банк України разом з Національним банком Польщі завершив проєкт з повернення готівкової гривні, яку за кордоном обміняли вимушені українські переселенці

Національний банк України разом з Національним банком Польщі завершив проєкт з повернення готівкової гривні, яку за кордоном обміняли вимушені українські переселенці

У кінці листопада НБУ отримав усю готівкову гривню, обміняну протягом 2022 року європейськими центральними банками.

Нагадаємо, Національний банк у 2022 році уклав угоди з центральними банками Польщі, Швейцарії, Бельгії, Латвії, Німеччини, Італії, Литви, Мальти, Швеції, Нідерландів, що передбачали можливість обміну готівкової гривні на місцеву валюту для українських громадян, які вимушено залишили свої домівки через початок широкомасштабного вторгнення рф.

Відповідно до цих угод після завершення обмінних операцій НБУ здійснював викуп отриманої центробанками готівкової гривні, загальна сума якої становила 970 164 300 грн.

Основним хабом, що до моменту повернення в Україну акумулював готівкову гривню, обмін якої було здійснено у всіх десяти європейських державах, став Національний банк Польщі.

Саме Національний банк Польщі, який завжди був надійним партнером Національного банку України, зробив значний внесок в архітектуру проєкту з обміну гривні та став першим центральним банком, що запровадив такий формат підтримки українських громадян.

Уже за місяць з початку повномасштабного вторгнення НБУ спільно з НБП вдалося запустити обмін готівкової гривні на злоті в Польщі. Результатом стала безпрецедентна за своїм масштабом програма обміну готівкової гривні, реалізована спільно зі ще дев’ятьма центробанками європейських країн. За цю партнерську ініціативу Національний банк України і Національний банк Польщі отримали у 2023 році нагороду Central Banking Award в номінації «Currency Manager».

"Національний банк України щиро вдячний за допомогу та людяність усім європейським центральним банкам, що знайшли можливість у такий спосіб  підтримати українських переселенців. Особливу подяку команда НБУ висловлює високопрофесійній команді Національного банку Польщі та його очільнику Адаму Глапінському за багаторічну всебічну взаємодію та підтримку реформ, спрямованих на посилення інституційної спроможності НБУ та інтеграції до європейської спільноти центробанків", – прокоментував Голова НБУ Андрій Пишний.

З початком повномасштабної війни з росією взаємодія між командами НБУ та Національного банку Польщі істотно поглибилася. Уже 24 лютого Національний банк Польщі запропонував НБУ свою допомогу в тих сферах, де вона була найнеобхіднішою: надання Україні коштів на умовах валютного свопу, підтримку в забезпеченні безперервності операційної діяльності НБУ, сприяння у комунікації з міжнародними партнерами.

Наразі професійна співпраця НБУ з центральним банком Польщі триває і розвивається як в межах існуючих напрямів (проведення спільної щорічної дослідницької конференції, реалізація низки проєктів технічної співпраці), так і щодо подолання нових викликів на кшталт оцінки впливу українських мігрантів на стан ринку праці та економіки обох країн.

Теги
Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини