Діагностика активних операцій із пов'язаними особами, яку проводить Національний банк з 2015 року, виявила, що 23 банки здійснюють такі операції з дотриманням вимог регулятора та не потребують надання Національному банку плану заходів щодо приведення обсягів операцій з пов’язаними особами до нормативних вимог. Усього регулятором, за даними на 01.10.2016 р., перевірено операції з пов'язаними особами 44 банківських установ.
«Національний банк продовжує роботу, спрямовану на скорочення обсягів кредитування пов’язаних осіб. Діагностика виявила, що у деяких банків рівень виданих пов’язаним особам кредитів перевищує норму в декілька разів. З урахуванням проблемної ситуації, яка формувалася в банківській системі протягом десятиліть, банкам надається можливість у трирічний термін привести обсяги операцій з пов’язаними особами до нормативних вимог Національного банку», - зазначив начальник Управління моніторингу пов’язаних із банком осіб Олексій Рудий.
Наразі банки, які потребують зниження обсягу активних операцій із пов’язаними особами, розробляють плани заходів, що передбачають не тільки погашення заборгованості за активними операціями із пов’язаними особами, а також можливість відчуження активів та зменшення кількості пов’язаних осіб у зв’язку з втратою цими особами ознак пов’язаності.
На сьогодні 14 банків готують трирічні графіки зменшення обсягу активних операцій із пов'язаними особами, а 4 банківські установи вже погодили з Національним банком такі графіки.
У жовтні процес діагностики операцій із пов'язаними особами закінчується ще у 14 банків. До кінця 2016 року Національний банк України планує перевірити всі банківські установи.
Основними акцентами при здійсненні Нацбанком процедур діагностики активних операцій із пов’язаними особами є дослідження і оцінка розкриття кінцевих бенефіціарних власників та керівників контрагентів банку, належність їх до пов’язаних осіб банку, характеру взаємовідносин і операцій між ними та банком, а також ринковості укладених із банком договорів.
Національний банк досліджує, яким чином банки виконують активні операції з дотриманням принципів вивчення свого контрагента, достатності процедур ідентифікації кінцевих бенеціфіарних власників та відповідності даних з держаних реєстрів даним щодо фактичного власника бізнесу.
Довідково
Пов'язаними з банком особами (відповідно до Закону України «Про банки і банківську діяльність») є: 1) контролери банку, 2) особи, які мають істотну участь у банку, та особи, через яких ці особи здійснюють опосередковане володіння істотною участю у банку, 3) керівники банку, керівник служби внутрішнього аудиту, керівники та члени комітетів банку, 4) споріднені та афілійовані особи банку, у тому числі учасники банківської групи, 5) особи, які мають істотну участь у споріднених та афілійованих особах банку, 6) керівники юридичних осіб та керівники банків, які є спорідненими та афілійованими особами банку, керівник служби внутрішнього аудиту, керівники та члени комітетів цих осіб, 7) асоційовані особи фізичних осіб, зазначених у пунктах 1-6 цього визначення, 8) юридичні особи, в яких фізичні особи, зазначені в цій частині, є керівниками або власниками істотної участі, 9) будь-яка особа, через яку проводиться операція в інтересах осіб, зазначених у цій частині, та на яку здійснюють вплив під час проведення такої операції особи, зазначені в цій частині, через трудові, цивільні та інші відносини.