Звичайна версія сайту
Національний банк врегулював порядок проведення грошових розрахунків за правочинами щодо цінних паперів

Національний банк врегулював порядок проведення грошових розрахунків за правочинами щодо цінних паперів

Національний банк України затвердив Положення про порядок проведення грошових розрахунків за правочинами щодо цінних паперів та інших фінансових інструментів, укладеними на організованих ринках капіталу та поза організованими ринками капіталу, з дотриманням принципу “поставка цінних паперів проти оплати” (далі – Положення).

Нормативно-правовий акт розроблено відповідно до закону № 738-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення залучення інвестицій та запровадження нових фінансових інструментів". Положення відповідає вимогам міжнародних документів, якими регулюється порядок розрахунків за цінні папери, та передбачає впровадження кращих світових практик у сфері розрахунків за цінні папери, зокрема надає можливість учасникам ринків капіталу обирати спосіб розрахунків за правочинами щодо цінних паперів та суб’єкта інфраструктури, який гарантуватиме такі розрахунки.

Відповідним Положенням визначені, зокрема:

  • вимоги до суб’єктів, які забезпечують проведення грошових розрахунків за правочинами щодо цінних паперів та інших фінансових інструментів за принципом “поставка цінних паперів проти оплати”;
  • порядок проведення грошових розрахунків за принципом “поставка цінних паперів проти оплати” через відображення в системі обліку особи, яка провадить клірингову діяльність, зміни обсягу прав та зобов’язань щодо коштів з відображенням переходу права вимоги на кошти, у тому числі припинення зобов’язань за результатами неттінгу;
  • порядок проведення грошових розрахунків за правочинами щодо цінних паперів та інших фінансових інструментів за принципом “поставка цінних паперів проти оплати” з використанням технологій Системи електронних платежів Національного банку (далі – СЕП);
  • порядок надання Центральному депозитарію цінних паперів доступу до технології обслуговування розрахунків із використанням спеціальних засобів СЕП.

Використання технологій СЕП дасть змогу учасникам ринку проводити так звані «розрахунки в грошах центрального банку», тобто з використанням рахунків сторін правочину щодо цінних паперів, відкритих безпосередньо в Національному банку. Це підвищить надійність таких розрахунків та довіру інвесторів до українських ринків капіталу.

Зазначений нормативно-правовий акт затверджено постановою Правління Національного банку від 2 грудня 2021 року №130 “Про затвердження Положення про порядок проведення грошових розрахунків за правочинами щодо цінних паперів та інших фінансових інструментів, укладеними на організованих ринках капіталу та поза організованими ринками капіталу, з дотриманням принципу “поставка цінних паперів проти оплати”. Документ набирає чинності з 3 січня 2022 року.

Довідково

Закон України № 738-IX ухвалений Верховною Радою України 19 червня 2020 року. Основні положення документа набрали чинності 1 липня 2021 року.

 

Теги
Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини