Перейти до вмісту

Науково доведено: іноземні інвестиції сприяють розвитку конкуренції та зростанню продуктивності вітчизняних підприємств

Минулого тижня в Національному банку України відбувся черговий дослідницький семінар за участі молодих науковців, експертів, аналітиків та представників регулятора. До уваги аудиторії було представлено результати колективного наукового дослідження на тему "Ідентифікація ефектів передачі знань та конкурентного тиску" ("Identifying Knowledge Spillovers and Competition Effects"), метою якого є вивчення впливу іноземних інвестицій на продуктивність вітчизняних підприємств, що залишаються в українській власності.

Презентував результати дослідження Вадим Волосович – асоційований професор міжнародних фінансів університету Еразмусa з Роттердаму (Erasmus University Rotterdam, the Netherlands).

Особливий інтерес аудиторії викликали емпіричні результати дослідження. На базі унікальних даних підприємств з шести розвинених європейський країн вчені дослідили ефект "горизонтального перенесення", що виникає між іноземними та вітчизняними підприємствами однієї галузі.

Як зазначив доповідач, ефект горизонтального перенесення можна розділити на ефект посилення конкуренції, що має негативний вплив на продуктивність фірми, а також сприятливий ефект перенесення знань та технології від іноземних до вітчизняних фірм. У ході дослідження науково доведено присутність ефекту перенесення знань та технологій для вітчизняних підприємств, що виникає у результаті припливу іноземних інвестицій та сприяє зростанню рівня продуктивності вітчизняних підприємств, окрім помітного несприятливого ефекту посилення конкуренції в галузі, який впливає на продуктивність негативно.

Доповідач наголосив, що найбільш помітний вплив перенесення знань на продуктивність вітчизняних фірм виявлений у тих галузях, де вітчизняні фірми є близькими до фірм з іноземним капіталом за типом використаних технологій (у галузях, що подібні у технологічному сенсі). В цілому, ефект перенесення знань переважає конкурентний тиск та пояснює більшу частку спостереженого зростання продуктивності відчизняних компаній у технологічно подібних галузях цих країн.

Нагадуємо, Національний банк України проводить відкриті дослідницькі семінари з 2015 року. Основна мета такої форми взаємодії та співпраці – створення ефективного майданчика для фахових наукових дискусій і обговорення на високому експертному рівні питань, пов’язаних із роботою фінансової системи та діяльністю центральних банків. У рамках семінарів вітчизняні дослідники та експерти мають змогу обмінюватись ідеями та досвідом з іноземними колегами. Це сприятиме розвитку вітчизняного дослідницького потенціалу та адаптації результатів наукових досліджень до практичних потреб регуляторів фінансових ринків і фінансових установ, економіки та бізнесу.

Для участі в наступних семінарах запрошуємо потенційних доповідачів із презентаціями результатів своїх досліджень. Для розгляду пропозиції необхідно надіслати матеріали (презентацію та/або статтю, резюме автора та бажану дату проведення презентації) до відділу досліджень Департаменту монетарної політики та економічного аналізу за такою електронною адресою: [email protected].

З матеріалами дослідження англійською мовою можна ознайомитися за посиланням.

Відеозапис семінару можна подивитися за посиланням.

З матеріалами відкритих наукових семінарів можна ознайомитись за посиланням.

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини