Минулий рік банківська система завершила поверненням до докризових показників. Довіра до банків продовжувала зміцнюватися, про що свідчить притік вкладів населення. Також тривало активне відновлення кредитування, переважно за рахунок зростання споживчих кредитів. Про це – у попередніх даних "Грошово-кредитної статистики" за грудень 2018 року.
Банки активно кредитували населення та добросовісних корпоративних позичальників
Кредитний портфель банків у національній валюті за рік зріс на 8,1% до 616 млрд грн. Найактивніше у минулому році банки розвивали споживче кредитування. Завдяки цьому портфель гривневих кредитів населенню за рік зріс на 31,4% до 135,4 млрд грн, перевищивши обсяг портфелю у докризовий період. Проте у грудні він залишився майже на рівні попереднього місяця.
Портфель гривневих кредитів бізнесу за минулий рік збільшився на 2,7% до 478,5 млрд грн, хоча у грудні він дещо зменшився (на 1,5%).
Також у 2018 році зросли залишки за кредитами в іноземній валюті (в доларовому еквіваленті) – на 6,7% до 14,4 млрд дол. США (у грудні знизилися на 4,4%).
Українці більш активно заощаджували кошти у гривні
Обсяг депозитного портфелю банків у національній валюті у 2018 році зріс на 10% до 539,7 млрд грн. При формуванні заощаджень українці надавали перевагу вкладам у національній валюті. Обсяг гривневих депозитів населення у платоспроможних банках за рік збільшився на 14,5% до 268,9 млрд грн, в той час як в іноземній валюті - на 1,6% до 8,6 млрд дол. США. При цьому, у грудні зростання становило 4,3% та 1,8% відповідно.
В результаті, обсяг гривневого депозитного портфелю за підсумками року українців перевищив докризовий рівень, який банківська система мала у 2013 році. Притоку коштів у вклади в національній валюті сприяли високі темпи зростання заробітної плати у 2018 році, більш привабливі процентні ставки за гривневими депозитами, ніж за валютними, а також помірна волатильність курсу гривні протягом року.
Обсяг коштів бізнесу у національній валюті у платоспроможних банках за рік збільшився на 5,9% до 270,1 млрд грн. Це також найвищий показник з докризового періоду. У грудні гривневий депозитний портфель бізнесу зріс на 16%.
Гривневі процентні ставки банків зростали
Динаміка гривневих ставок банків у 2018 році насамперед була результатом поступового підвищення облікової ставки Національного банку, починаючи з жовтня 2017 року. З того час облікова ставка зросла загалом на 5,5 в.п. до поточних 18,0% річних. Також на зростання ринкових ставок впливали й кон’юнктурні чинники.
Так, процентні ставки за гривневими депозитами бізнесу за минулий рік вони підвищилися на 5,9 в. п. – до 14,5% річних, у тому числі внаслідок посилення конкуренції між банками за корпоративних клієнтів. Натомість дохідність депозитів населення, попри зростання у грудні, залишилася майже на рівні грудня 2017 року (11,7% річних). Ставки за вкладами населення та бізнесу в іноземній валюті на кінець 2018 року становили 2,7% річних і 2,5% річних відповідно.
Водночас поступово підвищувалися ставки за гривневими кредитами, у тому числі через посилення попиту на них з боку підприємств та населення. Зокрема вартість кредитів для бізнесу за рік збільшилася на 6,6 в. п. – до 20,9% річних, а вартість позик для населення – на 3,9 в. п до 33,1% річних. У грудні процентні ставки за кредитами бізнесу зросли на 1,2 в. п, в той час як для населення не змінилися.
Детальніше про основні тенденції грошово-кредитного ринку у грудні 2018 року читайте наприкінці місяця у "Макроекономічному та монетарному огляді" (січень 2019).
Зауважимо, що Національний банк з 2019 року змінює підхід до комунікаційного супроводження грошово-кредитної статистики. Зокрема, припиняється публікація прес-релізів до оперативних даних. Натомість, в останній день кожного місяця аналіз ситуації на грошово-кредитному ринку буде, як і раніше, оприлюднюватись у «Макроекономічному та монетарному огляді».
Довідково:
Дані щодо кредитів та депозитів, що публікуються на сторінці "Грошово-кредитна та фінансова статистика" у розрізі секторів економіки, відрізняються від даних "Огляду банківського сектору" на сторінці "Публікації", в якому:
- охоплюються банки, що були платоспроможними на звітну дату (за виключенням неплатоспроможних банків), якщо не вказано інше;
- охоплюються банки з урахуванням філій в межах, а також філій за межами України;
- відображаються кредити, надані клієнтам-резидентам та нерезидентам, а також кредити, надані банкам-резидентам та нерезидентам (у тому числі розміщені кошти);
- відображаються депозити (кошти) клієнтів-резидентів та нерезидентів, а також депозити банків-резидентів та нерезидентів (у тому числі отримані кредити);
- дані скориговані на резерви за активними операціями, якщо не вказано інше.